fot. PAP/Waldemar Deska

Jasna Góra: Złota róża papieża Franciszka przy obrazie Matki Bożej

Złota róża ofiarowana przez papieża Franciszka podczas lipcowego pobytu na Jasnej Górze została umieszczona przy Cudownym Obrazie w Kaplicy Matki Bożej. Jest wyeksponowana pomiędzy dwiema innymi różami papieskimi, zamontowanymi w nastawie ołtarzowej po prawej stronie obrazu.

Złota Róża jest darem, który składają wyłącznie papieże podczas nawiedzania sanktuariów maryjnych. Tym mającym bardzo długą tradycję gestem wyrażają swą pobożność względem Dziewicy Maryi.

Róża od papieża Franciszka to trzecie takie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium – dwie pierwsze róże przekazali gospodarzom sanktuarium, ojcom paulinom, papieże: Jan Paweł II oraz Benedykt XVI, który przywiózł na Jasną Górę różę zamówioną jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku przez papieża Pawła VI.

Ofiarowana przez Ojca Świętego Franciszka róża jest umieszczona na różowej marmurowej podstawie, gdzie znajduje się srebrny wazon z herbem papieskim. Z wazonu wyłaniają się gałązki z kwiatami i liśćmi.

„Przedmiot wykonany został ze srebra, waży ok. 500 gramów, składa się z podstawy z różowego marmuru, na której spoczywa oznakowany papieskim herbem srebrny flakon; z niego wychodzą gałązki z różami i liśćmi. Całość ma wysokość ok. 52 cm, waży 1200 gramów. Rękodzieło zostało wykonane w Rzymie przez mistrzów złotnictwa Claudio i Piero Savi” – poinformował w piątek rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, przytaczając dane z dokumentu przekazanego ojcom paulinom z Watykanu.

Sanktuarium otrzymało też dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji udziału we Mszy dziękczynnej za jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, celebrowanej pod przewodnictwem papieża Franciszka – Pismo Święte. Na tytułowej stronie jest widoczny odręczny podpis prezydenta.

Na klasztornej ekspozycji obejrzeć można także szklany medal z logiem Roku Miłosierdzia złożony przez ks. arcybiskupa Rino Fisichella, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

PAP/RIRM

drukuj