Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasnej Górze

Ponad 5 tys. wiernych z całej Polski wzięło udział w 32. Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin, która odbyła się w weekend na Jasnej Górze. Zgodnie z tradycją, podczas niedzielnej Mszy św. zgromadzone pary odnowiły swe przyrzeczenia małżeńskie.

Niedzielna Msza św. na jasnogórskim szczycie to główny punkt trwającej od soboty pielgrzymki. Przewodniczył jej ordynariusz kielecki ks. bp Jan Piotrowski. Wśród celebransów był także ks. bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Rodzin ds. Rodzin.

Tegoroczne spotkanie poświęcone była pogłębieniu przesłania papieża Franciszka, zawartego w adhortacji posynodalnej „Amoris laetitia”, w której papież przypomina o darach małżeństwa i rodziny, zachęca małżonków do podtrzymania miłości silnej i pełnej takich wartości jak wielkoduszność, zaangażowanie, wierność i cierpliwość.

W homilii ks. bp Piotrowski mówił, że rodzina jest „jedyną drogą realizacji życia małżeńskiego”. „Rodzina kładzie fundamenty, na których wznosi się budowla życia, jednocześnie rodzina bywa nazywana małym Kościołem, gdzie spotykamy Boga, zaczynamy kochać i nawiązywać z Nim osobiste więzi” – zaznaczył.

W takim klimacie rodziny jest czas na wspólną modlitwę i rozmowę, wysłuchanie siebie nawzajem i na wysłuchanie swoich dzieci, na wspólne przebywanie – dodał ksiądz biskup.

Odnosząc się z kolei do współczesnych problemów społecznych, ks. bp Piotrowski zaznaczył, że nie trzeba się bać „wichrów nowych propozycji obyczajowych ani ideologii gender”. „Ponieważ ideologie, nawet bardzo brutalne są tylko kiepskim towarem jednego sezonu. Jeśli nasze polskie rodziny będą trwały na modlitwie i żyły łaską sakramentów świętych, zwłaszcza niedzielnej Eucharystii, (…) nie zabraknie im siły” – zaznaczył.

Doroczna pielgrzymka była także okazją, by – zgodnie z tradycją – zgromadzone na mszy pary odnowiły swe przyrzeczenia małżeńskie.

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę od mszy, podczas której modlono się w intencji ojczyzny oraz rodzin.

Włączamy się też w wielką narodową modlitwę w obronie życia, w intencji tych wszystkich, którzy w tych dniach podjęli wielki wysiłek walki o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dzieci poczętych. Modlimy się w intencji parlamentarzystów, którzy będą debatować nad obywatelskim projektem nowelizacji tej ustawy. Potrzeba takiego wielkiego zrywu, wielkiej mobilizacji całego narodu – mówił cytowany przez jasnogórskie biuro prasowe ks. bp Wątroba.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

W 2007 r. Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski zaproponowała, by pielgrzymkę małżeństw i rodzin na Jasną Górę łączyć z odnawianiem ślubów małżeńskich. W związku z tym, w każdej parafii na Mszy św. w dniu pielgrzymki, czyli w czwartą niedzielę września, małżeństwa odnawiają śluby. Z każdej parafii udaje się też w tym dniu na Jasną Górę delegacja, by odnowić swe śluby przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

PAP/RIRM

 


 

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasnej Górze – fot. PAP/Waldemar Deska

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl