fot. freepik.com

Małopolskie Dni Rodziny

„Nakręć się na rodzinę” – pod takim hasłem w Krakowie odbył się Małopolski Dzień Rodzin Zastępczych z udziałem wicepremier Beaty Szydło.

Od 12 maja do wczoraj na terenie całego województwa małopolskiego odbywały się Małopolskie Dni Rodziny. Podsumowaniem tego czasu był Dzień Rodzin Zastępczych pod hasłem „Nakręć się na rodzinę”.

My w Małopolsce tych dzieciaków, które są w pieczy zastępczej mamy ponad 2 tysiące. Trudno powiedzieć, czy to jest dużo, czy to jest mało, ale dla nas najważniejsze jest to, że te dzieci nie znajdują się w domach dziecka. Bardzo ważne jest to, że te dzieci są w rodzinach, że są w rodzinach, które je wspierają, które je kochają – akcentowała Marta Mordarska, przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Pani Iwona Zagórska wraz z mężem decyzję o zostaniu rodziną zastępczą podjęli 15 lat temu. Oboje nie mają wątpliwości, że była to dobra decyzja.

Najlepsza w moim życiu – podkreśla.

Bycie rodziną zastępczą to ogromna radość, ale i wyzwanie, dlatego potrzebne jest wsparcie ze strony państwa i odpowiednich organów.

Wszystkie rodziny zastępcze potrzebują wsparcia, gdyż nasze zadanie jest nieco trudniejsze. Dzieci potrzebują często rehabilitacji, wsparcia specjalistów. Zachęcam wszystkich, by odważyli się na ten krok i zostali rodzicem zastępczym – dodała Iwona Zagórska.

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski zabiega, by z roku na rok rodzin zastępczych było w regionie coraz więcej.

Staramy się zachęcać kolejne rodziny do podejmowania tego wyzwania. To duże wyzwanie, ale też wielka radość, kiedy człowiek może przekazać komuś spokój, opiekę, stabilizację – zaznaczył.

W Małopolskim Dniu Rodzin Zastępczych udział wzięła wicepremier Beata Szydło.

– Nie zapominajmy, że wielopokoleniowa rodzina to jest coś, czym Polska się szczyci, co Polska szanuje i powinniśmy zadbać o to, żeby właśnie w tych kolejnych latach, programach cały czas przejawiał się wątek rodziny w polskim rządzie, by wsparcie rodziny stało się specjalnością polskiego rządu – powiedziała.

Z myślą o rodzinach rząd realizuje rozszerzenie programu „500 plus” na pierwsze dziecko. Polityka prorodzinna to także wsparcie dla tych mam, które wychowały co najmniej czworo dzieci.

TV Trwam news/RIRM

drukuj