fot. pixabay.com

Pomocna dłoń dla wielodzietnych rodzin

Wynajem mieszkania, potrzeby emocjonalne i społeczne, edukacja oraz zdrowie. To tylko kilka problemów, z którymi borykają się wielodzietne rodziny. Pomocną dłonią w trudnych sytuacjach jest dla nich Linia 3Plus.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” prowadzi specjalny telefon dla rodzin wielodzietnych. Na Linii 3Plus można porozmawiać, doradzić się i znaleźć pomoc. Na bazie danych zebranych od 1 sierpnia 2020 roku do 31 sierpnia 2021 powstał specjalny raport.

– Osoby, które do nas dzwoniły, były przede wszystkim z dużych miast i dużych aglomeracji, bo to jest blisko, powyżej 50 proc. Pokrywało się to z zasięgiem naszego Facebooka i strony internetowej – mówił Jakub Panek, psycholog i ekspert Linii 3Plus.

Okres, który badano, przypadł na czas pandemii, czyli czas zamkniętych szkół, uczelni oraz izolacji domowej. Wydawać, by się mogło, że rodziny wielodzietne będą w tym okresie radziły sobie gorzej. Okazuje się jednak, że rodziny wielodzietne mają we krwi zaradność w trudnych sytuacjach – wskazała Aleksandra Januszewicz, socjolog rodzinny i założycielka Linii 3Plus.

– Nasza reakcja na trudne i wyjątkowe sytuacje, które wymagają dużo większej mobilizacji i dużo większej elastyczności, jest jedną z naszych umiejętności – wyjaśniła Aleksandra Januszewicz.

Raport wskazuje cztery dziedziny, w których pomoc rodzinom jest potrzebna. To sprawy administracyjne, potrzeby emocjonalne i społeczne, edukacja, zdrowie i bezpieczeństwo oraz prawo. Rodziny wskazywały, że informacje rządowe w internecie dotyczące tych spraw odsyłają prosto do ustawy.

– Tekst, którym jest napisana, jest oczywiście specjalistycznym tekstem ustawy, pełnym żargonu i bardzo szczegółowych informacji. Ponadto jest on bardzo długi. My staramy się to tłumaczyć na prosty język – ocenił Michał Obidziński z Instytutu Psychologii UKSW.

Raport zwraca też uwagę na inny ważny problem dotyczący wielodzietnych rodzin.

– Wiele rodzin wielodzietnych doświadcza czegoś, co moglibyśmy nazwać tzw. biedą mieszkaniową. Wiele z tych rodzin bytuje w warunkach urągających ich możliwością rozwojowym – wyjaśnił  Michał Wydra, pełnomocnik ds. mieszkaniowych Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Chodzi zwłaszcza o mały metraż mieszkań. Rodziny wielodzietne dotyka też bardzo długi czas oczekiwania na mieszkania socjalne lub społeczne. To okres od 6 do nawet 8 lat.

– Są to też często sytuacje, kiedy szukają mieszkań na wynajem i brakuje możliwości wynajęcia mieszkania dla dużej rodziny, bo pojawiają się problemy ze strony najmujących – podkreśliła Judyta Kruk, rzecznik Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Linia 3Plus pomaga rodzinom również w kwestiach prawnych, zwłaszcza dotyczących relacji z sąsiadami.

– Jeżeli jakiś sąsiad zgłasza się do rodziny i nie pasuje mu hałas, no to trudno. Tutaj te sprawy sądownie nie są wygrywane i jest ich bardzo niewiele – powiedziała Karolina Kowalczyk, radca prawny.

Z Linii 3Plus można skorzystać w poniedziałki, wtoki i czwartki, a także drogą e-mailową pod adresem linia@3plus.pl.

TV Trwam News

drukuj