fot. twitter.com/PremierRP

Premier oraz minister zdrowia zwracają się z apelem o spędzanie Wielkanocy w gronie najbliższej rodziny

Ponad 28 tysięcy nowych zakażeń, 145 zgonów z powodu COVID-19 oraz 426 zgonów z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – to dzisiejszy bilans epidemii. Od naszego zachowania w święta będzie zależało, jak będą wyglądały kolejne tygodnie. O spędzanie Świąt Wielkiej Nocy w gronie najbliższej rodziny zaapelował premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem delikatnie wyhamowała.

– Dziś 28,1 tys. nowych zakażeń, czyli o ponad 3,6 tys. mniej niż tydzień temu. To kolejny dzień ponad 10% spadku. Od tego, jak bezpiecznie spędzimy te Święta zależy, co będzie działo się w najbliższych tygodniach – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Najwięcej nowych przypadków potwierdzono na Śląsku – ponad 4,5 tys. – i na Mazowszu – 4 115. W całej Polsce w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 145 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 426 osób.

– Przed nami wyjątkowy czas, Święta Wielkanocne. Niestety, po raz drugi spędzimy je w cieniu pandemii. Jesteśmy dziś w najtrudniejszym momencie walki z koronawirusem. Dlatego chciałbym zwrócić się do Państwa z apelem: pozostańmy w te święta w domu, w gronie najbliższej rodziny. Wiem, jakie to trudne. Wiem, że wszyscy jesteśmy tą sytuacją już bardzo zmęczeni. Ale zróbmy to dla naszych bliskich, dla naszych rodzin i dla siebie – zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że na całym świecie pandemia pochłonęła blisko 3 mln ofiar. W Polsce zmarło już ponad 50 tys. osób. Mateusz Morawiecki podkreślił, że w walce z epidemią nie ma i nie było łatwych rozwiązań.

– Nasz rząd bierze za nie wszystkie odpowiedzialność. Za te, które ochroniły nas przed pierwszą falą, za te, które pozwoliły uruchomić ponad 200 mld złotych wsparcia dla firm i pracowników oraz za te, które pozwoliły uratować 6,5 miliona Polaków przed bezrobociem. Ale odpowiedzialność ponosimy również za te decyzje, które okazały się błędne – stwierdził premier.  

Nadzieją na powrót do normalności są szczepienia – zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia, które pozwolą nam powrócić do normalnej sytuacji, do tych momentów, kiedy mogliśmy spędzać święta ze znajomymi, nie tylko z tymi najbliższymi domownikami, ale w szerszym gronie rodzinnym. Mam nadzieję, że właśnie ta nadzieja, to światełko w postaci szczepień, pozwoli nam zrealizować te marzenia – powiedział Adam Niedzielski.  

O szczepienie się i zaufanie naukowcom oraz ekspertom zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

– Zgłaszajmy się na szczepienia. Wszystkie szczepionki stosowane w Polsce są bezpieczne – skontrolowane i zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków oraz polskie służby. Moja mama przyjęła dwa tygodnie temu pierwszą dawkę szczepionki. I ja również poddam się szczepieniu, kiedy tylko przyjdzie kolej na osoby w moim wieku  – zapewnił szef rządu.

W Polsce wykonano już blisko 6, 5 mln szczepień.

TV Trwam News

drukuj