fot. twitter.com/michaldworczyk

M. Dworczyk: Premier powołał zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem

Premier Mateusz Morawiecki powołał zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem, na którego czele stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki; jesteśmy otwarci na propozycję spotkania z izraelskim zespołem – powiedział w czwartek PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

Senat w czwartek przed godz. 2.00 w nocy zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza m.in. kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

Do nowych przepisów, które Sejm uchwalił w miniony piątek, krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. W niedzielę doszło do rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z szefem izraelskiego rządu, podczas której premierzy mówili o tym, że dialog historyczny będzie się odbywał w specjalnych zespołach.

„Zgodnie z ustaleniami, które zapadły w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, premier Mateusz Morawiecki powołał wąski zespół ds. dialogu prawno-historycznego” – poinformował w czwartek PAP Michał Dworczyk.

„O powołaniu zespołu poinformowałem w rozmowie telefonicznej ambasador Izraela w Polsce Annę Azari” – dodał.

Szef KPRM wskazał, że na czele zespołu ds. dialogu prawno-historycznego stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Członkami są także: wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.

Michał Dworczyk w rozmowie z PAP zadeklarował, że zespół jest otwarty na propozycję spotkania w Polsce z jego izraelskim odpowiednikiem na początku przyszłego tygodnia.

„Polska grupa jest również gotowa na wyjazd do Izraela” – mówił szef KPRM.

PAP/RIRM

drukuj