15 października Wielka Pokuta na Jasnej Górze

15 października odbędzie się Wielka Pokuta na Jasnej Górze [więcej]. Celem modlitewnego spotkania jest ekspiacja za grzechy narodu polskiego, a zwłaszcza prośba o uwolnienie od skutków grzechów związanych z tzw. aborcją. O inicjatywie w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja mówił Lech Dokowicz, znany filmowiec i współorganizator akcji.

Lech Dokowicz  w rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR zaznaczył, że problemy zewnętrzne i wewnętrzne Polski są już tak duże, iż po ludzku nie można ich rozwiązać.

– Potrzebna jest ingerencja Wszechmogącego Boga. Można ją wyprosić poprzez pokutę. Św. Faustyna powiedziała, że konfesjonał jest trybunałem Bożego Miłosierdzia. Oznacza to, że jest dany każdemu człowiekowi, ale pod jednym warunkiem: uznania swoich grzechów i prośba o ich przebaczenie – mówił współorganizator Wielkiej Pokuty.

Filmowiec zwrócił uwagę, że pokuta jest jedynym sposobem na powrócenie narodu na drogę nauki Pana Boga.

– Ze względu na naszą pracę spotykamy współczesnych apostołów, proroków, nauczycieli Kościoła, którzy mówią jednym głosem: Pan Bóg nie pozwoli się w nieskończoność obrażać. Żyjemy teraz w czasie miłosierdzia, ale jeśli ludzkość odrzuci miłosierdzie to przyjdzie sprawiedliwość. Pokuta jest tą drogą, poprzez którą Kościół odnawia się od 2000 lat. Jest też drogą, którą każdy człowiek w życiu indywidualnym powraca na ścieżki Boże. Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas, by w prawdzie spojrzeć na to, jak wyglądało życie naszego narodu przez ostatnie kilkadziesiąt lat – wskazał Lech Dokowicz.

W inicjatywę włączają się również księża biskupi. Ks. abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP powiedział, że akt pokutny na Jasnej Górze doskonale wpisuje się w duchowe wydarzenia tego roku: 1050-lecie Chrztu Polski, Rok Miłosierdzia oraz wydarzenie, które jest jeszcze przed nami – uznanie Jezusa Chrystusa Królem Polski (19 listopada).

– Już za trzy tygodnie, 15 października na Jasnej Górze odbędzie się to wielkie przebłagalne spotkanie. Ks. abp Marek Jędrzejewski mówi, że wszystkie te wydarzenia są tylko o tyle istotne i głębokie, o ile u ich podstaw będzie leżeć prawdziwe nawrócenie, a więc pokuta. Dlatego wydarzenie 15 października jest niezwykle ważnym aspektem, bo do tej pory w życiu społecznym był pomijany – podkreślił filmowiec.

W tym tygodniu w Sejmie były czytane dwa projekty ustaw obywatelskich: jeden zwiększający ochronę życia od poczęcia, a drugi pozwalający na zabicie dziecka do 12 tyg. trwania ciąży bez podania przyczyny. Ten ostatni został w pierwszym czytaniu odrzucony przez Sejm.

Odnosząc się do tych projektów gość Radia Maryja przypomniał genezę powstania grzechu przeciwko życiu.

Komunizm był systemem, za pomocą którego demony po raz pierwszy w historii ludzkości próbowały zawładnąć całym światem i stworzyć świat bez Boga – mówił Lech Dokowicz.

– W pierwszych pięciu latach funkcjonowania komunizmu ZSRR zamordowano ponad 200 tys. osób duchownych i zniszczono tysiące świątyń (…). Zapominamy, że najbardziej destrukcyjną siłą komunizmu była siła duchowa. Konsekwencją było wejście ok 20-30 proc. Polaków po 1945 roku, licząc ich rodziny, we współpracę  z tym systemem. Wysunęli się spod ochronnego płaszcza, który daje katolicki Kościół poprzez nawracanie, modlitwę, sakramenty. W związku z tym szeroko otworzyli się na działanie grzechu. Nienawiść, kłamstwo, przemoc, przekleństwa, nadużywanie alkoholu, rozwody – były w tych rodzinach powszechne. Otworzono także przestrzeń najcięższego grzechu – przeciwko życiu – wyjaśnił filmowiec.

Współorganizator Wielkiej Pokuty zwrócił uwagę na słowa Matki Bożej wypowiedziane podczas objawień w Fatimie, że jeśli Rosja nie nawróci się, to rozleje po całym świecie wszystkie swoje błędy.

– A największym błędem, jaki Rosja rozlała był grzech aborcji. W Polsce między 1956 a 1959 rokiem dokonano, według bardzo ostrożnych szacunków, ok. 15 mln aborcji. Oznacza to, że statystycznie nie ma polskiej rodziny, która nie była by dotknięta skutkami takich grzechów – uzasadnił Lech Dokowicz.

– Wielu ludzi nie rozumie, dlaczego dzisiaj młodzi nie są w stanie w tej chwili wypełniać swoich rodzicielskich zadań, stać się dobrymi ojcami, matkami. Jest tak dlatego, że wielu z nich wychowało się w rodzinach, jako ocaleńcy, ludzie, którzy nie doświadczyli właściwej miłości matki, która już nie potrafiła jej przekazać kolejnemu dziecku, czy ojcu, który w rodzinach był nieobecny. (…). Potem otwarcie na świat uzależnień – to wszystko związane jest z syndromem poaborcyjnym – dodał filmowiec.

Wielka Pokuta na Jasnej Górze będzie prowadzona w dwóch intencjach.

– Pierwszą jest przebłaganie za nasze własne grzechy. Stając uroczyście ramię w ramię z siostrami i braćmi z całej Polski, ze wszystkich stanów, chcemy prosić Pana Boga o przebaczenie za nasze grzechy i błagać o miłosierdzie za grzechy ludzi, którzy sami nie są już w stanie prosić (…). Błaganie o miłosierdzie dla naszych bliskich, którzy są w czyśćcu i czekają na nasze modlitwy oraz za żyjących, dla których jest to „ostatnia deska ratunku”  będzie drugim punktem – akcentował  gość w „Aktualnościach dnia”.

Miejsce modlitewnego spotkania – Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie – nie jest przypadkowe.

– W pewnym momencie podczas modlitw przyszła taka refleksja, niezwykle jasna myśl, że nie ma w naszym kraju ważniejszego i bardziej odpowiedniego miejsca na akty pokutne, niż właśnie tron  Maryi – miejsce, w którym naród zawsze gromadził się, gdy nadchodziły trudne czasy – oświadczył współorganizator Wielkiej Pokuty.

Lech Dokowicz w rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR podkreślił, że Pan Bóg zawsze odpowiadał, kiedy Polacy padali na kolana.

– Gdy Jan III Sobieski ruszał pod Wiedeń, wszyscy mieli świadomość, że jeśli armia turecka nie zostanie zatrzymana – to Europa zostanie zniszczona, a gwałty, morderstwa i porwania będą tego konsekwencją. Kościół zarządził wtedy wielkie nabożeństwo pokutne. Cała Polska leżała krzyżem. Właśnie dlatego Jan III Sobieski mógł potem powiedzieć: „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył!”. W dzisiejszych czasach nie jest fizycznie zagrożone nasze życie (…) natomiast istnieje groźba dużo gorsza – utrata życia wiecznego. Przed tym drugim problemem stoją dzisiaj miliony Polaków, dlatego potrzebne jest sięgnięcie po najpotężniejsze narzędzie, jakie Pan Bóg daje Kościołowi, aby się odnowić – pokutę – zaznaczył filmowiec.

Wielka Pokuta na Jasnej Górze rozpocznie się 15 października o godz. 11.00 konferencjami oo. Antonello i Henrique z Brazylii. Natomiast o godz. 16.00 odbędzie się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP. Po Eucharystii będzie miała miejsce się część pokutna.

baner_pokuta_02

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl