fot. PAP/Mateusz Marek

Wizyta prezydenta Słowenii w Polsce

Wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne oraz współpraca w zakresie transportu – to najważniejsze tematy spotkania prezydentów Polski i Słowenii, które odbyło się dziś w Belwederze.

Nie ma kwestii, co do której mamy rozbieżności – zapewnił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Borutem Pahorem, przywódcą Słowenii. Najpierw odbyło się spotkanie „w cztery oczy” obydwu prezydentów, a później rozmowy plenarne pod przewodnictwem przywódców.

Podjęto kwestie wymiany gospodarczej, współpracy w zakresie transportu, a także bezpieczeństwa energetycznego. Obaj prezydenci wyrazili pełne poparcie dla poszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Najważniejszym punktem rozmów była trwająca agresja Rosji na Ukrainę – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Rozmowy zdominowały pytania, jakie cały czas stawiamy sobie z panem prezydentem i większością odpowiedzialnych polityków, jak zakończyć wojnę, którą rozpoczęła Rosja, a także jak spowodować, by zakończyła się rosyjska agresja na Ukrainie. Zawsze powtarzam, że w moim głębokim przekonaniu Ukraina musi odzyskać swoje terytorium. Jest ono międzynarodowo uznane jako terytorium Ukrainy, zgodnie ze wszystkimi regułami prawa międzynarodowego. Rozmawialiśmy o pomocy militarnej dla Ukrainy – tłumaczył szef państwa polskiego.

Obecnie trwa XIII  oficjalne śniadanie wydawane przez polskiego prezydenta na cześć jego słoweńskiego odpowiednika. O godz. 15.15 prezydent Słowenii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska, Warszawa

 

drukuj