fot. prezydent.pl

Prezydent RP: Dziękuję naszym wspaniałym bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym i tym, którzy pielęgnują historię

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że oddajemy dziś cześć bohaterom, którzy za niezłomność płacili więzieniem, torturami, śmiercią i skazaniem na zapomnienie. Szef państwa polskiego opublikował na portalu społecznościowym specjalne nagranie z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezydent RP podziękował Żołnierzom Niezłomnym, a także tym, którzy pielęgnują o nich pamięć.

Dziękuję naszym wspaniałym bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym. Dziękuję także wszystkim tym, którzy właśnie o tę pamięć dbają. Pielęgnują historię taką, jaka ona była; dzisiaj pokazują i odszukują dokumenty po to, by móc ustalić wszystkie fakty historyczne, aby Polska była wreszcie Polską historycznej prawdy. Już sama ta prawda oddaje honor tym synom Polski, których można uznać za najwspanialszych, za najbardziej bohaterskich, za niezłomnych. Pamiętamy o wszystkich Niezłomnych, pamiętamy w wielu miejscach; pamiętają starsi, ale najcenniejsze jest to, że pamiętają młodzi. Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym! – mówił Andrzej Duda.

 
Po godzinie 15.00 prezydent Polski odda hołd Żołnierzom Niezłomnym przy pomniku upamiętniającym Bohaterów w Mławie. 

Rano pod hasłem „Niezłomni – Niezapomniani” w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 
W wielu miastach Instytut Pamięci Narodowej przygotował na dziś odczyty, dyskusje i wydarzenia poświęcone Niezłomnym Bohaterom. Uroczystości nawiązujące do Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą odbywały się także w kolejnych dniach marca.

 
Obchody służą uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i władzy narzuconej przez Moskwę.

RIRM

drukuj