fot. PAP/Maciej Kulczyński

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu

Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci to ci, którzy oddali życie za Polskę. To także ci, których z kart polskiej historii chciała wymazać komunistyczna władza.

– Dzisiaj przekreślić zasługi powojennego, antykomunistycznego podziemia i powstania niepodległościowego to tak samo jakby przekreślić Legiony Polskie, Polskie Państwo Podziemne, Armię Krajową, Szare Szeregi, Bataliony Chłopskie, Narodowe Siły Zbrojne, WIN i wszystkie inne patriotyczne formacje niepodległościowe – podkreślił Stanisław Ułaszewski,  prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.

Oni wszyscy walczyli dla nas, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce.

– Powojenne, antykomunistyczne podziemie niepodległościowe to przykład Polaków, bohaterów, którzy byli nazywani bandytami z lasu, Żołnierzami Wyklętymi, Kolumbami XX w. obecnie nazywani są Żołnierzami Niezłomnymi. To przykład pokolenia, które było więzione, torturowane, mordowane, dziesiątkowane, zsyłane na nieludzką ziemię a rodziny prześladowane, łącznie z blokowaniem kariery zawodowej – zaznaczył Stanisław Ułaszewski.

To pokazuje, jak ważna jest pamięć o bohaterach tamtych czasów. W środę we Wrocławiu odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego walkę Żołnierzy Wyklętych. Wzięło w niej udział setki osób. Wśród nich kombatanci i ich rodziny.

– Dla mnie dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie wszelkich marzeń i dbania o pamięć Żołnierzy Wyklętych. Jestem związany od samego początku. Mój ojciec ukrywał się po wojnie tam, gdzie działał „Rój” – mówił Edward Wojtański z Solidarności Walczącej.

Pomnik składa się na dziewięć szklanych brył, w których zastygli żołnierze. Każdy patrzy w innym kierunku. To symbol sytuacji bez wyjścia, w której znalazły się pokolenia po 1945 roku.

– Są obecni w naszej świadomości, a jednak nie jest to świadomość pełna i powszechna. To niezwykły przekaz, niezwykła prezentacja. Jestem  wyrazicielem wielu ludzi, mówiąc, że to najpiękniejszy pomnik Żołnierzy Wyklętych w Polsce – podkreślił prof. Krzysztof  Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Odsłonięcia pomnika dokonała mjr Wanda Kiałka, łączniczka i sanitariuszka 5 wileńskiej brygady AK.

– Jestem bardzo uhonorowana, że mogłam być obecna przy uczczeniu wszystkich Niezłomnych Żołnierzy, wśród których byłam również sanitariuszką wśród nich. Jestem uhonorowana i szkoda mi ich wszystkich – wskazała mjr Wanda Kiałka.

Historia budowy pomnika była burzliwa i trwała kilkanaście lat. Data jego odsłonięcia nie jest przypadkowa. 8 maja 1945 roku podpisany został akt kapitulacji III Rzeszy. Działania wojenne w Europie zostały przerwane po godzinie 23:00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl