Zapal znicz pamięci

Młodzi Internauci angażują się w kolejną akcję historyczną. Po obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dziś chcą przypomnieć o zagładzie polskich elit politycznych. Zapalą setki zniczy pamięci.

Internauci chcą w ten sposób przybliżyć często dziś zapomniane, miejsca kaźni Polaków powiedział Andrzej Arseniuk – rzecznik prasowy IPN.

– Ta akcja jest przypomnieniem o zagładzie polskich elit intelektualnych, o terrorze niemieckim na terenach, wcielonych do III Rzeszy niemieckiej. 21 października chcemy o tym przypominać. Chcemy, aby w tę akcję przede wszystkim zaangażowali się młodzi ludzie, internauci. Wiemy, że się angażują, mamy sygnały, że akcja nabiera odpowiedniego tempa – podkreślił Arseniuk.

IPN przygotował specjalną stronę internetową, na której znajduje się wykaz miejsc kaźni Polaków oraz archiwalne zdjęcia egzekucji z 1939 roku. ZOBACZ 

Strona w bardzo syntetyczny sposób opisuje co działo się na terenach wcielonych do III Rzeszy, akcję Tannenberg gdzie mordowano aktywnych przedstawicieli polskiego społeczeństwa, w tym inteligencję, duchowieństwo, urzędników państwowych, byłych powstańców śląskich i wielkopolskich oraz działaczy społecznych i politycznych.

 – Na ziemiach do końca 39 roku wymordowano ponad 40 tys. osób. Na tej stronie jest taka synteza, tego co się działo. Są sylwetki bohaterów tegorocznego znicza, jest między innymi s. Maria Jadwiga Kotowska, zamordowana w Piaśnicy, Gerard Linke, nauczyciel i harcerz, który został rozstrzelany w publicznej egzekucji w Kostrzynie Wielkopolskim czy Aleksander Bargoli, lekarz i społecznik. Pokazujemy też miejsca kaźni województwa kujawsko- pomorskiego, pomorskiego, śląskiego oraz przedstawiamy wybrane fotografie z egzekucji w 39 roku – zaznaczył Andrzej Arseniuk.

                                         RIRM 

drukuj