Polonia amerykańska i kanadyjska broni IPN po szkalującej publikacji jednego z dzienników

„Dziennik Związkowy”, najstarsza gazeta Polonii amerykańskiej, wystosowała list do „Faktu” po kampanii przeciwko Instytutowi Pamięci Narodowej na łamach tego pisma. Pod dokumentem podpisali się czołowi działacze polonijni. W obronie instytutu wystąpili także Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto.

26 listopada br. w internetowym wydaniu „Faktu” ukazał się artykuł Radosława Grucy pt. „Biuro podróży IPN za nasze”.

Autor wytyka Instytutowi Pamięci Narodowej rozrzutność i wydawanie pieniędzy podatników na podróże i wieloosobowe delegacje. W artykule pojawia się także wątek chicagowski, związany z wizytą delegacji IPN w Wietrznym Mieście w styczniu 2018 roku. Agresywny i – naszym zdaniem – stronniczy artykuł zmusił wydawcę i redakcję „Dziennika Związkowego” do reakcji i napisania listu otwartego, zaadresowanego do p.o. redaktora naczelnego „Faktu” Marcina Waltera – napisał „Dziennik Związkowy”.

Pisma do „Faktu” wystosowali dr Teofil Lachowicz, archiwista Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i redaktor „Weterana” oraz działacze Polonii amerykańskiej. Z kolei listy do prezesa IPN Jarosława Szarka wysłali Helena Sołtys, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, koordynator Przystanku Historia IPN w Chicago oraz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto Krzysztof Grzelczyk.

Poniżej pełna treść listów w obronie Instytutu Pamięci Narodowej.

ipn.gov.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl