IPN podsumowuje ostatni etap prac ekshumacyjnych na Łączce

IPN podsumowuje dziś ostatni etap prac archeologicznych i ekshumacyjnych na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Poszukiwania narodowych bohaterów w tym miejscu trwały 5 lat.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania miejsc pochówku ofiar komunistycznej bezpieki od 2012 r. W ostatnich latach Instytut odnalazł szczątki ponad 800 osób i zidentyfikował około 70 z nich.

– Od lat staramy się robić to, aby ci, których mordowano strzałem w tył głowy, których potem skazywano na zapomnienie, aby ich odnaleźć, przywrócić nam wszystkim, przypisując im imiona i nazwiska – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

W poniedziałek szczątki ofiar komunistycznego reżimu zostały wyprowadzone z Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach i przewiezione na Cmentarz Północny. Dziś IPN podsumowuje ostatni etap prac archeologicznych i ekshumacyjnych na Łączce. To tu w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar – często byli to żołnierze walczący z sowietyzacją Polski. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in.: mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica. Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl