Kukiz’15 złoży projekt o czasowej abolicji dot. przetrzymywania akt

Klub Kukiz‘15 chce czasowego zniesienia kar za przetrzymywanie dokumentów, które podlegają przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej.

Politycy tej partii złożą w Sejmie projekt ustawy o abolicji. Jak mówią, jest to wyjście naprzeciw wydarzeniom z ostatnich dni.

IPN odnalazł w mieszkaniu Czesława Kiszczaka materiały dot. TW „Bolka”. Prokuratorzy zabezpieczyli także dokumenty w willi Wojciecha Jaruzelskiego.

Poseł Jakub Kulesza, rzecznik klubu Kukiz’15, podkreśla, że projekt ma na celu zachęcenie osób do przekazania państwowych dokumentów do IPN-u. Za ich przetrzymywanie – jak dodaje polityk – grozi do 8 lat więzienia.

­- Chcemy zastosować taką metodę „marchewki i kija”. Do 1 lipca dajemy „marchewkę”, tzn. osoby nie będą musiały się obawiać konsekwencji prawnych, a po 1 lipca takie konsekwencje będą obowiązywały, dlatego będzie presja na osoby, które podobnie jak gen. Kiszczak i gen. Jaruzelski przetrzymują tego typu materiały, by te materiały zostały przekazane odpowiedniej instytucji – wyjaśnia Jakub Kulesza.

Kukiz‘15 liczy na poparcie projektu w Sejmie przez inne kluby. W ostatnich dniach media ujawniły pismo IPN-u, z którego wynika, że państwowe dokumenty mogą być w posiadaniu 21 wysokich funkcjonariuszy służb specjalnych PRL-u. Część z nich już nie żyje.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl