ublin.ipn.gov.pl

79. rocznica pacyfikacji Borowa i okolicznych wsi w Lasach Janowskich

Przypada dziś rocznica pacyfikacji Borowa i okolicznych wsi w Lasach Janowskich na Lubelszczyźnie. 79 lat temu Niemcy, wspomagani przez Ukraińców, otoczyli zabudowania sześciu wsi i przeprowadzili ostrzał artyleryjski. Następnie dobijali ludność cywilną bagnetami i palili ludzi żywcem.

Według historyków w wyniku pacyfikacji zostało zamordowanych ponad 1 000   osób, w tym kilkaset kobiet i dzieci. Sprawcy tej zbrodni do dziś nie zostali osądzeni i nie ponieśli odpowiedzialności.

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr Robert Derewenda, podkreśla, że była to najbardziej krwawa pacyfikacja polskiej wsi.

– W wyniku pacyfikacji zginęło ok. 1 100 mieszkańców wsi. Jest to o tyle zastanawiające, że właściwie można by powiedzieć, iż był to okres, kiedy Niemcy wojnę już przegrywali i nie widać było możliwości, żeby mogli wygrać. W bestialski sposób dokonali największych pacyfikacji na ziemiach polskich, jeżeli mówimy o akcji wobec mieszkańców wsi polskich – przypomina dr Robert Derewenda.

Historycy nie są zgodni co do przyczyn przeprowadzenia pacyfikacji, bo nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące tamtych wydarzeń. Wskazują, że z pewnością był to odwet za wspieranie oddziałów partyzanckich NSZ, nie wykluczają też donosów lokalnych komunistów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl