PAP/Rafał Guz

Rząd nie wprowadzi podatku od zbiórek

Rząd nie będzie wprowadzał nowego podatku od zbiórek na ratowanie zdrowia i życia. Zapewnił o tym na konferencji premier Mateusz Morawiecki i zdementował tym samym informacje, które pojawiały się w mediach.

W środę głos w sprawie zabrało także Ministerstwo Finansów, podkreślając, że na pomoc chorym dzieciom nie będzie nałożona nowa danina.

Kontrowersje pojawiły się w związku z ostatnią nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Premier Mateusz Morawicki podkreślił, że przepisy zostaną doprecyzowane.

– Żadnego nowego podatku na rzecz zbiórek nie będzie. Wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej. Myślę, że trzeba powiedzieć uczciwie, iż nadgorliwość urzędników, ale też może dobra wola, chcieli coś uszczelnić, doprowadziła do zamieszania. Powiększona kwota darowizn pomiędzy osobami indywidualnymi, obcymi względem siebie, nie będzie się wiązała z opodatkowaniem kwotą powyżej jakieś maksymalnej puli środków pozyskanych przez daną osobę – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn w ubiegłym tygodniu.

Ustawa wprowadza między innymi limity, do których darowizny będą zwolnione z podatku. Takie rozwiązanie – według Ministerstwa Finansów – ma zapobiec ewentualnym nadużyciom i unikaniu opodatkowania.

Resort zapewnił, że pracuje nad doprecyzowaniem zapisów ustawy, tak aby nowe regulacje nie wpłynęły negatywnie na zbiórki na cele charytatywne.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl