fot. pixabay.com

MSZ Ukrainy apeluje do Gruzji: Przestańcie znęcać się nad M. Saakaszwilim, przekażcie go Ukrainie

MSZ w Kijowie zaapelowało do władz Gruzji o przekazanie byłego prezydenta tego kraju, Micheila Saakaszwilego, Ukrainie i zwróciło się do wspólnoty międzynarodowej o jego obronę w obliczu zagrożenia życia. Więziony w Gruzji polityk jest obywatelem ukraińskim.

„Apelujemy do władz gruzińskich o niezwłoczne zaprzestanie znęcania się nad Micheilem Saakaszwilim oraz o przekazanie go Ukrainie. Nie bawcie się życiem człowieka dla zemsty politycznej” – napisała w oświadczeniu ukraińska dyplomacja.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oceniło, że władze Gruzji zachowują się wobec byłego prezydenta „wedle najgorszych tradycji NKWD”, stosując przemoc fizyczną i psychiczną oraz odmawiając mu koniecznej opieki lekarskiej. Podkreśliło, że w tej sytuacji zagrożone jest życie polityka.

„Brutalne łamanie praw człowieka wobec ukraińskiego obywatela przeczy zadeklarowanemu kursowi Gruzji, mówiącej o dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej oraz świadczy o ograniczaniu demokracji w Gruzji” – podkreślono w oświadczeniu.

W środę prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, oznajmił, że jego zdaniem były prezydent Gruzji, który odbywa w Tbilisi karę więzienia, jest publicznie torturowany przez gruzińskie władze. Wcześniej ukraiński rzecznik praw człowieka, Dmytro Łubinec, zaapelował do władz Gruzji, by dopuściły go do Saakaszwilego, który – jak przypomniał – ma obywatelstwo ukraińskie.

Współpracownicy Micheila Saakaszwilego oświadczyli we wtorek, że stan byłego prezydenta jest krytyczny. Władze szpitala temu zaprzeczają i uniemożliwiły mu przeniesienie na oddział intensywnej terapii.

Micheil Saakaszwili odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Został zatrzymany jesienią 2021 roku po powrocie z Ukrainy. Podczas pobytu na Ukrainie pełnił funkcje rządowe i uzyskał obywatelstwo tego kraju.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl