K. Szymański o wizycie premiera w Budapeszcie: tematem sprawy migracji, bezpieczeństwa i przyszłości UE

Tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie będą m.in. sprawy migracji, energii, bezpieczeństwa i przyszłości Unii Europejskiej – poinformował PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak dodał, wizyta w stolicy Węgier podkreśla ciągłość naszej polityki wobec regionu.

Premier Morawiecki uda się do Budapesztu 3 stycznia; będzie tam rozmawiał m.in. z premierem Viktorem Orbanem.

„Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie jest przede wszystkim wyrazem naszego inwestowania w solidarność regionalną” – poinformował dziś PAP wiceszef MSZ Szymański.

Jak dodał, „dostrzegając znaczenie wszystkich stolic w Europie, po owocnych rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Brukseli i premier Wielkiej Brytanii Theresą May w Warszawie na samym początku urzędowania, premier Morawiecki chce podkreślić ciągłość naszej polityki wobec regionu”.

„Prowadzimy wiele wspólnych spraw na forum UE. W rozpoczynającym się roku to przede wszystkim negocjacje budżetu wieloletniego po roku 2020. Mamy tu zaawansowane prace nad wspólnym stanowiskiem regionalnym” – podkreślił wiceminister.

Konrad Szymański dodał, że „przedmiotem rozmów będą także sprawy migracji, energii, bezpieczeństwa oraz przyszłości UE”.

„We wszystkich tych sprawach chcemy, by region mówił możliwie wspólnym głosem. Tylko wtedy interesy Polski i Europy Środkowej będą odpowiednio widoczne w agendzie UE” – powiedział.

Wiceminister podkreślił, że „relacje z Budapesztem to nie tylko kwestie unijne”.

„Premierzy będą mieli okazję, by podsumować Rok Kultury Węgierskiej w Polsce oraz omówić inicjatywy w zakresie współpracy kulturalnej na przyszłość” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl