[TYLKO U NAS] Premier M. Morawiecki: Powoli odchodzimy od węgla, ale w taki sposób, aby zbyt mocno nie ucierpiała polska gospodarka

My powoli – zresztą w zgodzie ze środowiskiem z Górnego Śląska, z Zagłębia – odchodzimy od węgla w tempie takim, żeby gospodarka polska nie ucierpiała na tym za bardzo – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się w ten sposób do sytuacji w polskim sektorze górniczym.

Przy prowadzeniu polskiej polityki w obszarze górnictwa nasz kraj musi brać pod uwagę politykę klimatyczną Unii Europejskiej, ponieważ Polska jest członkiem UE – przyznał Mateusz Morawiecki.

– Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, połączona z polityką największych państw świata: Chin, Stanów Zjednoczonych, Rosji, w zestawieniu z naszym miksem energetycznym, czyli z czego my czerpiemy energię dzisiaj, powoduje, że mamy bardzo niewielkie pole manewru. Idziemy wąską ścieżką, wąską Orlą Percią Tatrzańską i musimy bardzo uważać, żeby nie spaść w jedną albo w drugą stronę w przepaść – zaznaczył.

Z powodu stawiania coraz wyższych celów emisyjnych przez UE Polska musi prowadzić taką politykę, aby jak najmniej szkodziła rodzimemu górnictwu, a jednocześnie generowała jak najniższe koszty dla gospodarki – tłumaczył premier.

– UE podkręca bardzo mocno cele emisyjne, tzw. cele emisji CO2, także zmusza nas do wykonania bardzo dużych modernizacji w naszych już istniejących elektrociepłowniach i elektrowniach. To powoduje, że nie możemy pozwolić sobie na inne inwestycje. Tę kołderkę, która jest trochę za krótka, za każdym razem próbujemy w taki sposób ułożyć, żeby było jak najmniej szkody dla naszego górnictwa, dla energetyki, a jednocześnie jak najmniej kosztów dla całej gospodarki, w tym także dla gospodarstw domowych – podkreślił gość „Rozmów niedokończonych”.

RIRM

drukuj