PAP/Wojciech Olkuśnik

Rząd zadba o bezpieczeństwo na drogach

Inwestycje w infrastrukturę drogową oraz powielanie najlepszych wzorców tych państw Unii Europejskiej, które mają znacząco ograniczoną liczbę wypadków – taki plan wprowadza premier RP Mateusz Morawiecki.

Na razie jesteśmy w ogonie Europy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Nowe zapisy mają zmniejszyć śmiertelność w wypadach oraz ich ilość. Dlatego powołany został specjalny fundusz, o czym mówił dziś premier Mateusz Morawiecki.

– Fundusz, który będzie pozwalał dodatkowo pozwalał zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, światła, ronda, różnego rodzaju spowalniacze – akcentował premier.

Ale niemniej istotne są też przepisy ruchu drogowego. I tu, oprócz „suwaka’ i „korytarza życia”, wprowadzone zostanie pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy., a także ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę, a nie tak jak do tej pory, poza okresem nocnym.

Ściągajmy nogę z gazu – apelował Kajetan Kajetanowicz, zawodnik Grupy Lotos.

– Coraz więcej czasu spędzamy w samochodach, mamy się w nich dobrze czuć, mamy się też dobrze czuć w ruchu, w symbiozie z innymi kierowcami – podkreślił Kajetan Kajetanowicz.

Należy pamiętać, że będzie można też odebrać prawo jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h poza terenem zabudowanym. Ze zmianami w przepisach zgadza się kierowca rajdowy Jakub Przygoński z Orlen Team, który zaznaczył, że w ruchu na zwykłych drogach nie można być rajdowcem.

– Często się zdarzają takie sytuacje, że wyprzedzają mnie samochody i myślę: jak oni mogą tak szybko jechać, jeżeli nie widzą dobrze drogi – mówił Jakub Przygoński.    

Nauczenie społeczeństwa ograniczenia prędkości czy jazdy „na suwak” oraz stosowania „korytarza życia” to proces – podkreślił Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

– Niestety, ten proces będzie procesem długotrwałym. Liczymy na to, że nie zamknie się on w latach, tylko w miesiącach – zaznaczył Adam Stępka.

Temu służą takie akcje, jak dziś na Stadionie Narodowym w Warszawie.  Inspekcja Ruchu Drogowego spotkała się z dziećmi, aby oswoić je z przepisami ruchu.

– Niejednokrotnie dzieci są również nauczycielami dla swoich rodziców, ucząc ich, jak bezpiecznie powinni na przykład zachowywać się za kierownicą- zwrócił uwagę Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Jazda „na suwak” ma powodować płynność jazdy w miejscach tworzenia się zatoru drogowego. „Korytarz życia” ma skrócić drogę służb ratowniczych do ofiar wypadków – przypomniał sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Konrad Romik.

– Myślę, że to bardzo ważny komponent w naszym społeczeństwie – zmniejszyć agresję w ruchu drogowym – wskazał Konrad Romik.

Nowe regulacje zwiększą skuteczność niesienia pomocy po zdarzeniach drogowych, ale też poprawią kulturę jazdy.

TV Trwam News

drukuj