fot. PAP/Łukasz Gągulski

Katowice: Premier M. Morawiecki przedstawił założenia „Paktu dla przedsiębiorców”

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Katowicach „Pakt dla przedsiębiorców”. W stolicy Górnego Śląska odbyła się konwencja PiS-u poświęcona rozwojowi gospodarczemu. W spotkaniu uczestniczyli liderzy partii rządzącej.

Pięciopunktowy pakt przewiduje 500 zł dla firm, czyli mały ZUS dla małych i średnich przedsiębiorców czy pozostawienie zryczałtowanego ZUS-u.

Ponadto wprowadzi prosty PIT, czyli ryczałt do 2 mln euro oraz 9-procentowy CIT do 2 mln euro przychodów. Rząd chce przeznaczyć ponad miliard złotych na wsparcie inwestorów.

– Te wszystkie zmiany mają dopomóc, obok zmian już wprowadzonych, obok rozwoju infrastruktury, Funduszu Dróg Samorządowych, funduszu modernizacji szpitali, funduszu inwestycji w szkoły, w oświatę, funduszu internetu szerokopasmowego, funduszu zielonego, programu „Czyste powietrze” – to jest klamra, która spaja spójny, logicznie powiązany ze sobą model rozwoju gospodarczego. Wzrost konkurencyjności małych i średnich polskich firm jest tutaj, w tym „Pakcie dla przedsiębiorczości”, bo nasz model rozwoju gospodarczego zakłada skok i innowacyjność, skok w przyszłość, która będzie służyła całemu polskiemu społeczeństwu – akcentował premier Mateusz Morawiecki.  

Głos zabrał także lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński. Prezes PiS-u zwrócił uwagę, że odrzucone zostały postkomunistyczne koncepcje na państwo.

– Wielkim przedsięwzięciem, którego się podjęliśmy, jest odejście od tego modelu i od tego modelu, można powiedzieć, już odeszliśmy. To jest nasz wielki sukces – i w gospodarce, i w życiu społecznym. Odrzuciliśmy coś, co było anachroniczne, szkodliwe społecznie, szkodliwe ekonomicznie, szkodliwe moralnie, bo godziło w podstawy moralności, w podstawy związków między ludźmi, godziło w to, co jest spoiwem społeczeństwa tzn. w empatię, w umiejętność wczucia się w sytuację innych ludzi – zaznaczył Jarosław Kaczyński.   

Po południu szef PiS Jarosław Kaczyński weźmie jeszcze udział w konwencji okręgowej partii w Wadowicach. Natomiast premier Mateusz Morawiecki ma się spotkać z mieszkańcami kilku miejscowości na Śląsku.

RIRM

drukuj