Cały świat walczy z inflacją. Premier M. Morawiecki: Symbolem walki z inflacją będzie złotówka, która powinna się umacniać

Główne przyczyny inflacji to wzrost cen nośników energii oraz coraz droższa żywność. Na te dwa czynniki bardzo mocno wpływa agresja Rosji na Ukrainie. Jak przekonują ekonomiści, to od rozwoju sytuacji w tym kraju będzie zależał dalszy wzrost cen na świecie.

Inflacja drenuje gospodarki w wielu krajach na świecie.

– Zmorą dzisiejszych czasów jest bardzo wysoka inflacja, jakiej w Polsce nie widzieliśmy od 20-25 lat, w Niemczech nie widzieli takiej od 46 czy 48 lat – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

W Stanach Zjednoczonych inflacja osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 1981 roku. Na jej wynik 8,6 proc. największy wpływ miały drożejące energia i żywność. Wzrost inflacji w maju 2022 roku nastąpił miesiąc po tym, jak w kwietniu udało się spowolnić wzrost cen za sprawą tymczasowego spadku wartości ropy naftowej. W USA w ciągu 12 miesięcy benzyna podrożała o blisko 49 procent. Z kolei żywność o ponad 10 procent. Joe Biden, amerykański prezydent, winną obarcza Rosję.

– Dzisiejszy raport o inflacji potwierdza to, co Amerykanie już wiedzą. Podwyżka cen Putina mocno uderza w Amerykę – podkreślił Joe Biden.

Walka z inflacją to dziś poważne wyzwanie także w Polsce. Symbolem walki z inflacją będzie złotówka, która powinna się umacniać – zaznaczył szef polskiego rządu.

– Dzisiaj finanse publiczne są w porządku, są dobrze zarządzane. To oznacza, że możemy, konsolidując finanse publiczne, jednocześnie przejść do drugiej części naszych działań. Pierwsza część to jest walka z inflacją przez politykę monetarną, politykę fiskalną, politykę regulacyjną – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

W Polsce inflacja zbliża się już do 14 procent.

– Kolejne miesiące sugerują, że inflacja będzie jeszcze nieznacznie rosnąć. Po okresie letnim, po wakacjach, będzie się stabilizować – wskazał prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Adam Glapiński zwrócił uwagę, że może to być widoczne już na początku 2023 roku.

– Jeśli się nie zmienią obecne okoliczności, to inflacja będzie pod kontrolą na poziomie 6 procent. I będzie w trendzie spadkowym, bo to jest istotne – powiedział prof. Adam Glapiński.

Jest jednak czynnik, który może to zakłócić.

– Rosja, wojna na Ukrainie, brak możliwości wywiezienia zboża z Ukrainy, brak możliwości dostarczenia tego zboża dla Afryki i z tego może wyjść klęska żywnościowa. Wzrost cen żywności może być dodatkowym czynnikiem, który inflację będzie zmagał – mówił prof. Mariusz Andrzejewski, ekonomista.

Niepewność stwarza także sytuacja wokół Tajwanu. Ewentualna agresja Chin może mieć negatywne skutki dla światowej gospodarki. Tajwan jest  bowiem producentem jednych najbardziej zaawansowanych technologicznie chipów na świecie. Ich produkcja na tej niewielkiej wyspie to aż 90 proc. światowego zapotrzebowania. Wojna mogłaby więc bardzo poważnie uderzyć w światowy przemysł.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl