fot. pixabay.com

Stopy procentowe bez zmian

Zakończyło się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Główna Stopa Procentowa Narodowego Banku Polskiego – stopa referencyjna – wynosi obecnie 5,75 procent. I to – na razie – się nie zmieni. Tak zadecydowała Rada Polityki Pieniężnej.

– W dniach 8-9 maja 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – poinformował Narodowy Bank Polski.

Taki ruch przewidywali ekonomiści, którzy wskazują, że przed Radą Polityki Pieniężnej stoi dziś duże wyzwanie. W perspektywie jest bowiem znów wzrost inflacji. Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu wyniosła ona 2,4 procent.  Prognozy są jednak takie, że pod koniec roku wzrośnie ona do 4-6 procent.

– Trudno dzisiaj uznać jakąkolwiek decyzję za właściwą, ponieważ skutki polityki rządu odczujemy za parę miesięcy. Dziś Rada musi te skutki przewidzieć, a wszyscy ekonomiści podkreślają, że ceny wzrosną – powiedział dr Krystian Mieszkała, ekonomista.

Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe – do obecnego poziomu –  w październiku 2023.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl