fot. PAP/Radek Pietruszka

Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły domaga się podjęcia przez prezydenta działań ws. szkodliwych zmian wdrażanych przez resort edukacji

W czwartek pod Kancelarią Prezydenta RP miała miejsce konferencja prasowa Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły. Dotyczyła ona szkodliwych zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. KROPS domaga się podjęcia przez prezydenta działań w tej sprawie.

W czwartek o godz. 12.00 pod Kancelarią Prezydenta RP odbyła się konferencja prasowa Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły. KROPS, która zrzesza już ponad 60 organizacji społecznych: oświatowych, rodzicielskich, kombatanckich, polonijnych i wolnościowych, złożyła pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym krytycznie oceniła zmiany wprowadzane przez MEN i wezwała głowę państwa do działań mających na celu ocalenie w polskiej szkole tego, co jest najbardziej wartościowe i ważne.

Konferencję prowadziła Agnieszka Pawlik-Regulska, polonistka, nauczyciel dyplomowany, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności”, która mówiła o niezadowoleniu nauczycieli z zakazu zadawania obowiązkowych prac domowych.

Jako pierwszy głos zabrał Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty, zwracając uwagę na szkodliwość rozporządzenia o pracach domowych dla relacji rodzinnych oraz na niebezpieczne zmiany w podstawach programowych.

Następnie wypowiedziała się Hanna Dobrowolska, ekspert oświatowy, autorka podręczników szkolnych do języka polskiego, a także licznych pomocy metodycznych, była konsultant Ministerstwa Edukacji Narodowej, współzałożycielka Ruchu Ochrony Szkoły. Zwróciła ona uwagę na brak poparcia dla działań MEN ze strony rodziców oraz krótko omówiła najbardziej groźne zmiany w podstawach programowych, wskazując na tendencję do obniżania poziomu edukacji.

Później głos zabrał mec. Marek Puzio z Instytutu Ordo Iuris, który podkreślił pierwszeństwo wychowawcze rodziców oraz omówił kwestię wprowadzanej przez MEN edukacji zdrowotnej, jaka ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie.

Jako ostatni przemówił Bartosz Kopczyński, autor wielu publikacji i analiz poświęconych edukacji, prezes Towarzystwa Wiedzy Społecznej, który wspomniał o Europejskim Obszarze Edukacji, ukazując szerszy kontekst wprowadzanych przez MEN zmian.

Na koniec Agnieszka Pawlik-Regulska zaprezentowała model szkoły, o który walczy KROPS: opartej na klasycznych wartościach, kształtującej takie cnoty, jak pracowitość, wytrwałość, wychowującej w duchu umiłowania Ojczyzny, opartej o kanon reprezentujący polski kod kulturowy, uznającej klasyczny model rodziny, kształtującej obiektywne podejście do sfery płciowości człowieka, uczącej odpowiedzialnego podejścia do spraw płodności, wzmacniającej autorytet nauczyciela oraz respektującej zasadę pierwszeństwa wychowawczego rodziców, a także dbającej o wysoki poziom kształcenia, szkoły suwerennej i autonomicznej.

Członkowie KROPS zaapelowali do prezydenta o poważną debatę dotyczącą edukacji.

Poniżej zamieszczamy pismo, jakie Koalicja skierowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz listę organizacji zrzeszonych w KROPS.

pismo lista

KROPS/radiomaryja.pl

drukuj