fot. Zespół Prasowy CBŚP

Prokuratura Krajowa: zarzuty dla członków grupy kradnącej sprzęt budowlany i rolniczy

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kolejne 9 osób w śledztwie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej kradnącej maszyny budowlane i rolnicze. Dotychczas zarzuty usłyszało 13 osób – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy najpierw typowali ciągniki rolnicze i specjalistyczny sprzęt budowlany, a następnie kradli je przy pomocy niskopodwoziowych przyczep z plandeką. Pojazdy przewozili do miejsc, gdzie przerabiali ich numery identyfikacyjne, nanosząc na elementy nadwozia i tabliczki numery pojazdów poruszających się legalnie w innych krajach UE.

PK podała, że rejestracja metodą na tzw. klona miała ukryć nielegalne pochodzenie pojazdu. Następnie skradzione pojazdy i maszyny miały trafiać zagranicę.

„W trakcie pierwszych czynności w sprawie zatrzymano cztery osoby. Skradzione przez nich pojazdy były na specjalnie przygotowanej lawecie i miały być przewiezione do paserów. W trakcie przeszukania posesji ujawniono kolejny sprzęt pochodzący z przestępstwa” – poinformowała PK.

Podkreśliła, że poza specjalistycznym sprzętem zabezpieczono też samochody osobowe i łódź motorową pochodzącą z przestępstwa.

„Przeprowadzone badania mechanoskopijne wykazały, że numery identyfikacyjne przebadanych pojazdów zostały przerobione lub trwale usunięte. Łączna wartość zabezpieczonych przedmiotów szacowana jest na ponad 300 tys. zł” – przekazała PK.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem i paserstwa pojazdów. Sąd zastosował areszt wobec czterech podejrzanych. Grozi im do 10 lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl