fot. https://twitter.com/USAmbPoland

Dr J. Błażejowska: W dzisiejszych czasach trzeba przypominać wartości i przesłanie premiera Jana Olszewskiego, który podkreślał, że wolna Polska jest w każdym Polaku

Myślę, że w dzisiejszych czasach trzeba przypominać wartości i przesłanie pana premiera [Jana Olszewskiego – red.], który w deklaracjach programowych, ideowych podkreślał, że wszystko zależy od nas, iż wolna Polska jest w nas samych, jest w każdym Polaku (…). Myślę, że ta debata odegra pewną rolę, jeśli chodzi o wzmocnienie poczucia przynależności do państwa i narodu polskiego – powiedziała dr Justyna Błażejowska, prezes Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego organizuje 25 maja debatę „>>Czyja będzie Polska…?<< i jaka ona będzie?”. Jak wskazała dr Justyna Błażejowska, debata skierowana jest do osób, które są zatroskane losem Ojczyzny.

– W pierwszej kolejności chcielibyśmy oddać hołd panu premierowi Janowi Olszewskiemu. Przyświeca nam idea, aby dokonać analizy i oceny aktualnej sytuacji, stworzyć pewien punkt wyjścia dla dalszych prac programowych dla wymarzonej Polski. Pragniemy też działać na rzecz poznania się i zjednoczenia środowisk patriotycznych (…). Do udziału zachęcamy po prostu zwykłych Polaków, którzy są zatroskani losem Ojczyzny – podkreśliła.

Gość audycji zaznaczyła, że Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego nie współpracuje z żadną partią polityczną, tylko zajmuje się historią, analityką, budowaniem etosu służby publicznej.

– [Naszym – red.] głównym celem jest utrwalanie dorobku i życiorysu Jana Olszewskiego, ale też popularyzowanie wiedzy dotyczącej niepodległościowych postaw Polaków czy kształtowanie postaw patriotycznych – wyjaśniła.

Dodała, że wszyscy uczestnicy debaty otrzymają publikacje dotyczące Jana Olszewskiego, wydane przez Fundację. Jednak przede wszystkim – jak mówiła dr Justyna Błażejowska – uczestnicy otrzymają argumenty przemawiające za tym, że Polska powinna należeć do polskiego narodu w sposób niepodzielny.

– Myślę, że uczestnicy przekonają się też, że nie są sami, a w przyszłości towarzyszyć im będą ostatnie słowa wypowiedziane przez pana premiera Jana Olszewskiego: „Ja nie mam w obowiązku poddać się”. Myślę, że w dzisiejszych czasach trzeba przypominać wartości i przesłanie pana premiera, który w deklaracjach programowych, ideowych podkreślał, że wszystko zależy od nas, iż wolna Polska jest w nas samych, jest w każdym Polaku (…). Myślę, że ta debata odegra pewną rolę, jeśli chodzi o wzmocnienie poczucia przynależności do państwa i narodu polskiego – zaakcentowała gość „Aktualności dnia”.

Prezes Fundacji wspomniała, że pierwszy wykład, który będzie dotyczył zdrady narodowej, rozpocznie się o godz. 9.15. Kolejne prelekcje – jak zaznaczyła – będą obejmować zagadnienia z zakresu historii stosunków międzynarodowych, ideologii, prawa konstytucyjnego, gospodarki, finansów, nowoczesnych technologii, a także z dziedziny bezpieczeństwa militarnego.

– Mamy nadzieję, że uda nam się dokonać pewnej oceny, diagnozy bieżącej sytuacji i stworzyć pewien zaczątek wizji wymarzonej Polski, o której myślimy i marzymy, ale czasami nie potrafimy sprecyzować naszych oczekiwań. Potem jako Fundacja chcielibyśmy przystąpić do tworzenia realnego planu dojścia do celu. Chcielibyśmy kontynuować prace programowe i analityczne – podkreśliła dr Justyna Błażejowska.

Całą rozmowę z dr. Justyną Błażejowską w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl