T. Rzymkowski: Jan Olszewski nie bał się mówić prawdy i rozbijać układów po-okrągłostołowych

Rząd Jana Olszewskiego stworzył podwaliny pod przyszłe członkostwo Polski w NATO i wspólnotach europejskich – przypomniał poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Parlamentarzysta dodał, że były premier nie bał się mówić prawdy i rozbijać układów po-okrągłostołowych. Politycy wspominają Jana Olszewskiego, który zmarł w wieku 88 lat.

Funkcję szefa polskiego rządu Jan Olszewski pełnił w latach 1991–1992. W tym czasie nakreślił wizję polityki na najbliższe dekady.

Poseł Tomasz Rzymkowski podkreślił, że rząd Jana Olszewskiego dotknął ważnych kwestii, m.in. baz sowieckich w Polsce czy zabezpieczenia budżetu państwa.  Rozmawiano także na istotne tematy dotyczące zapewniania Polakom bezpieczeństwa na lata.

– Kiedy Jan Olszewski został premierem, do Polski wpływały tysiące ton nielegalnych towarów akcyzowych. Ten podatek nie był pobierany. Sytuacja budżetowa za jego czasów się znormalizowała. Mieliśmy też bardzo ważny sygnał na arenie międzynarodowej. To rząd Jana Olszewskiego zrobił olbrzymie podwaliny pod przyszłe członkostwo Polski w NATO i wspólnotach europejskich. O tym warto pamiętać – powiedział Tomasz Rzymowski.

Jan Olszewski był prawnikiem. W procesach politycznych w okresie PRL bronił opozycjonistów. Doradzał także prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego będą miały charakter państwowy.

RIRM

drukuj