M. Sadurska: Posłowie namawiają prezydenta do złamania Konstytucji RP

Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska w Rozmowach niedokończonych na antenie Radia Maryja i TV Trwam przyznała, że to zaskakujące, iż posłowie namawiają prezydenta do tego, by złamał Konstytucję RP.

– W tym momencie jeśli chodzi o sprawę Trybunału Konstytucyjnego to mamy taką sytuację, że jest 15 sędziów wybranych przez parlament. Pięciu ostatnio wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego złożyło przed panem prezydentem ślubowanie. Teraz mamy 15 sędziów, czyli taką liczbę o jakiej mówi Konstytucja. Nawet gdybyśmy analizowali wypowiedzi panów posłów, trudno jest przyjąć jakiekolwiek ślubowanie od tej trójki sędziów, dlatego że Sejm obecnej kadencji stwierdził, że te uchwały nie mają mocy prawnej. W tej sytuacji trudno jest żądać, aby prezydent przyjął ślubowanie – zaznaczyła Małgorzata Sadurska.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski w „Rozmowach Niedokończonych” przypomniał, że to właśnie PO wywołała cały spór o Trybunale Konstytucyjnym. Dlatego, jak stwierdził, dziwią słowa polityków z tej partii.

– To właśnie ta partia wywołała cały spór o Trybunał Konstytucyjny, rozpoczynając zmiany ustawowe, wybierając sędziów niezgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami. To jest zły moment i zła forma na tego typu dyskusje, bo przed nami jest bardzo ważny rok dla Polski oraz bezpieczeństwa naszego kraju. Myślę tu o zbliżającym się szczycie NATO, który odbędzie się w Warszawie. Wywoływanie dzisiaj kolejnych sporów wokół Trybunału Konstytucyjnego, to chyba nie jest ten kierunek, w którym powinniśmy zmierzać – powiedział Adam Kwiatkowski.

Szef klubu PO Sławomir Neuman postawił ultimatum prezydentowi RP. Jeśli w ciągu dwóch tygodni Andrzej Duda nie przyjmie ślubowania od trzech osób wybranych do Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm poprzedniej kadencji – Platforma Obywatelska poprze rezolucję ws. Polski.

Z kompromisową propozycją politycznego rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego wyszła premier Beata Szydło. Zaproponowała mechanizm wyboru sędziów TK, który daje większość opozycji. Jednak PO oraz inne kluby opozycyjne z wyjątkiem Kukiz’15 odrzuciły tę ofertę.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl