fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

„ND”: nie było formalnego wniosku o odznaczenie płk. Kuklińskiego

Kapituła Orderu Orła Białego nie wydała dotychczas żadnych opinii w sprawie odznaczenia dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. Formalnie nie było o to wniosku – informuje Kancelaria Prezydenta – o sprawie pisze dziś „Nasz Dziennik”.

Na uhonorowanie ,,pierwszego polskiego oficera w NATO” czekają środowiska niepodległościowe i kombatanckie. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych zabiega o to od 12 lat.

Problemem jest decyzja poprzedniej Kapituły, aby nie nadawać orderu pośmiertnie. To jednak można zmienić – mówi Jan Żaryn, historyk i senator.

Były argumenty za tym, żeby osoby po śmierci nie otrzymywały tego Orderu i taka opinia przeważyła w poprzedniej Kapitule. Nie ma jednak żadnych powodów, żeby obecna Kapituła nie zweryfikowała tamtego osądu i nie dokonała zmian regulaminowych. Order Orła Białego oczywiście należy się naszym bohaterom, nie tylko tym, którzy dziś żyją ze względu na czas historyczny, w którym jesteśmy, tzn. jesteśmy w dalekiej odległości od tych osób, które niegdyś żyły, a nie można było ich za życia uhonorować, że dopiero teraz możemy to czynić – wskazuje Jan Żaryn.

Na rozstrzygnięcie w Kancelarii Prezydenta czeka też wniosek o awans na stopień generalski Kuklińskiego. Na początku roku wystąpił o to szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Wniosek zaakceptowało już Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Ryszard Kukliński narażając życie własne i rodziny, zdobył w Moskwie, a następnie przekazał USA plany agresji sowieckiej na Europę Zachodnią i państwa NATO. W ten sposób zapobiegł rozpętaniu III wojny światowej i pomógł Ameryce w wygraniu zimnej wojny.

Swoim działaniem uchronił też Polskę, która w wypadku wybuchu wojny stałaby się atomowym pobojowiskiem.

RIRM

drukuj