fot. prezydent.pl

KPRP: Zawieszenie stosowania niektórych przepisów ustawy o SN nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej

Dzisiejsze działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta, ani jakiegokolwiek innego organu – oświadczyła Kancelaria Prezydenta.

Sąd Najwyższy zwrócił się w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami oraz zdecydował się zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy przekroczyli 65. rok życia.

„W ocenie Kancelarii Prezydenta RP, dzisiejsze działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec Prezydenta RP, ani jakiegokolwiek innego organu” – głosi komunikat prezydenckiej kancelarii.

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że „zawieszenie stosowania wskazanych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym postanowieniem Sądu Najwyższego nastąpiło przy okazji rozpatrywania sprawy indywidualnej – odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.

„Pretekstem do zadania pytań prejudycjalnych oraz zastosowania konstrukcji >>zawieszenia stosowania>> niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym jest orzekanie w składzie przez 2 sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia” – napisano w komunikacie KPRP.

 

PAP/RIRM

drukuj