MKiDN przygotowało projekt Ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej

MKiDN przygotowało projekt Ustawy o symbolach państwowych RP. Chodzi o umieszczanie ujednoliconego wizerunku godła państwowego na m.in. stronach internetowych, dokumentach, budynkach – powiedział PAP w czwartek wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

30 lipca br., zgłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt Ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Powodem, dla którego resort stworzył projekt ustawy, są – jak mówił Paweł Lewandowski w rozmowie z PAP – „problemy z odwzorowaniem naszego godła i znaków państwowych w materiałach elektronicznych i drukowanych”.

„Każde ministerstwo ma swoje wersje elektroniczne symboli narodowych, które są niespójne, a identyfikacja wizualna państwa, czyli nasza wizytówka na świecie, powinna być spójna” – podkreślił wiceminister kultury.

„Dlatego postanowiliśmy stworzyć wzorniki cyfrowe godła” – dodał.

Wiceminister zwrócił uwagę, że chodzi o umieszczanie ujednoliconego wizerunku godła państwowego na stronach internetowych, dokumentach rządowych, na budynkach. Jak zauważył, do tej pory nie było „żadnego dokumentu referencyjnego (określającego) jak powinny wyglądać flagi”. Za przykład podał demonstracje państwowe, podczas których widoczne są flagi Polski różniące się od siebie odcieniami.

„Od pomarańczowego, przez karmazyn, a kończąc na cynobrze, czy nawet na amarancie” – mówił wiceminister kultury, podkreślając, że „flaga powinna być jednolita zawsze, dla wszystkich”. Podobnie jest – jak zauważył wiceminister – z wizerunkiem orła.

Jak poinformował Paweł Lewandowski, ustawa zakłada powstanie wizerunku orła w różnych wersjach, m.in. jednobarwnej, wielobarwnej, samego konturu orła lub cienia orła.

„To będzie ten sam orzeł – tylko w różnych odwzorowaniach” – mówił Paweł Lewandowski.

Dodał, że przy okazji tworzenia wzorników cyfrowych resort postanowił „naprawić kilka innych rzeczy, m.in. napisać partytury dla hymnu (Polski)”.

„Bo – jak się okazuje – nuty (hymnu) są tylko na fortepian” – mówił Paweł Lewandowski.

Zaznaczył, że dotąd nie było dokumentu, który określał, jak należy grać hymn przez różne typy orkiestr.

„Co prawda Orkiestra Wojska Polskiego gra polski hymn zgodnie z melodią, ale aranżacja jest dowolna” – ocenił wiceminister kultury.

Paweł Lewandowski zapowiedział też wprowadzenie dodatkowego obok flagi znaku rozpoznawczego dla głowy państwa – Chorągwi Rzeczpospolitej. Jest to prostokątny czerwony płat z wizerunkiem orła w obramowaniu wężyka generalskiego. Zwrócił uwagę, że nie jest to żadna „nadzwyczajna zmiana”, bo taka właśnie chorągiew „obecnie funkcjonuje jako chorągiew sił zbrojnych”.

Paweł Lewandowski podkreślił, że wicepremier prof. Piotr Gliński określił przywrócenie Chorągwi Rzeczpospolitej mianem „powrotu do idei II RP”.

„Jest to też ważne z punktu widzenia niepodległości, bo przez całą wolną Polskę, przez całą II RP ta chorągiew funkcjonowała, symbolizowała majestat państwa” – powiedział wiceminister kultury.

Rzecznik prasowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Anna Bocian poinformowała PAP, „zmieniona ustawa ma ułatwić obywatelom poprawne korzystanie z polskich symboli państwowych, a jednocześnie sprecyzuje zakres ich ochrony”.

Planowany termin zakończenia prac nad nową ustawą to IV kwartał br.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl