Skarb Państwa wykupił zbiory książąt Czartoryskich

Na Zamku Królewskim w Warszawie podpisano umowę wykupu przez państwo polskie kolekcji książąt Czartoryskich. Transakcja zawarta została między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Fundacją Książąt Czartoryskich.

Na rzecz Skarbu Państwa przejdzie całość kolekcji wraz z budynkami muzeum.

Rozmowy w tej sprawie prowadzone były z księciem Adamem Karolem Czartoryskim, fundatorem i prezydentem Fundacji.

Zakup kolekcji jest ważnym wydarzeniem dla naszej historii i kultury – mówi prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca KUL i WSKSiM.

– Ta transakcja wyjdzie naszemu narodowi na dobre. Nasz naród, głównie od czasu najazdu szwedzkiego, potem zaborów, wojen, był systematycznie okradany. My nie jesteśmy w pełni świadomi tego, jak bogaty był naród polski, jak wspaniałe kolekcje posiadaliśmy; kolekcje, które zostały nam brutalnie odebrane. Wszystko to, co może ukazać wielkość kultury polskiej i skarby, jakie posiada, jest czymś, co pomaga nam odbudować naszą tożsamość narodową i również naszą dumę narodową, bo to jest kolekcja, która jest polską kolekcją i wyraża nasz podziw oraz szacunek dla arcydzieł kultury światowej i polskiej – podkreśla prof. Piotr Jaroszyński.

Kolekcja Fundacji Książąt Czartoryskich została zakupiona za 100 mln euro – poinformował w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jak dodał, to „ułamek” wartości kolekcji.

Zbiory Książąt Czartoryskich liczą ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: tj. książek, rękopisów, starodruków. Najsłynniejszymi dziełami z kolekcji są ,,Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i ,,Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. W kolekcji znajdują się bezcenne dla naszej historii dokumenty i pamiątki, m.in. akt Hołdu Pruskiego z 1525 r. czy rękopisy ,,Roczników” Jana Długosza.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl