fot. https://twitter.com/MKDNiS

Wicemin. J. Sellin: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przekaże 400 tys. zł na odbudowę spalonego kościoła

Resort kultury przekaże 400 tys. zł na odbudowę spalonego kościoła w Kasparusie (Pomorskie) w ramach programu Ochrona Zabytków – poinformował wiceszef resortu Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin gościł  w kociewskiej wsi Kasparus (Pomorskie), gdzie wziął udział w konferencji prasowej poświęconej odbudowie kościoła pw. św. Józefa.

Powstała w 1926 roku drewniano-ceglana świątynia spłonęła w nocy z 30 na 31 grudnia ub.r. Pozostał po niej jedynie zwęglony szkielet. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Walka z żywiołem trwała osiem godzin. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Obiekt był wpisany do rejestru zabytków.

Liczącej ok. 120 osób parafii w Kasparusie nie było stać na odbudowę. Pomoc finansową zadeklarowało wówczas Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wiceminister Jarosław Sellin poinformował, że resort  przekaże na ten cel 400 tys. zł w ramach ministerialnego programu Ochrona Zabytków. Jednocześnie podkreślił, że na tym nie skończy się rządowe wsparcie.

„Oczywiste było, że nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej tragedii. Zareagowaliśmy natychmiast. Najpierw dotacją wojewódzkiego konserwatora zabytków w kwocie 40 tys. zł na wstępne działania ratownicze. Teraz, w ramach programu Ochrona Zabytków, przeznaczyliśmy 400 tys. zł na ambitne rozpoczęcie odbudowy świątyni. To nie jest kwota wystarczająca. To pierwszy etap. Trzeba będzie uruchomić także drugą i trzecią transzę. Wierzę, że w nieodległej perspektywie będziecie Państwo mogli do tego kościoła wrócić. Zostanie on odtworzony bardzo wiernie, zgodnie z zasadami konserwatorskimi, które obowiązują w Polsce” – powiedział wiceminister.

Z wnioskiem o dofinansowanie prac budowlanych przy zniszczonej świątyni oraz konserwacji zachowanych ścian zewnętrznych wystąpiła parafia w Kasparusie. W ramach tych działań ma być odtworzona dotychczasowa forma architektoniczna oraz układ przestrzenny. Fundamenty zostaną wzmocnione, a zachowane ściany nawy głównej i prezbiterium zostaną poddane konserwacji i dodatkowo wzmocnione od wewnątrz. Odtworzona na wzór dotychczasowej zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Tak jak poprzednio dach kościoła zostanie pokryty dachówka ceramiczną.

Wiceminister Jarosław Sellin zaznaczył, że ochrona dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza zabytków, to jeden z priorytetów ministerstwa kultury.

„Kiedy w 2015 roku ekipa Zjednoczonej Prawicy doszła do władzy, to ku naszemu zdumieniu okazało się, że na ten cel przeznaczano rocznie tylko 80 mln zł. Natychmiast powiększyliśmy tę kwotę do 120 mln zł, a w przyszłym roku będzie to już 200 mln zł” – dodał.

Kazimierz Chyła, starosta starogardzki, podkreślił, że kwestia odbudowy świątyni jednoczy różne środowiska.

„Jest wspaniałym przykładem współpracy rządu, parlamentu, samorządu i mieszkańców” – dodał.

Poinformował również, że pieniądze na odbudowę kościoła przekażą także samorządy gminne i powiat. Łącznie będzie to ok. 650 tys. zł.

Według szacunków, prace przy świątyni pochłoną kilka mln zł.

„Na ten cel prowadzona jest też diecezjalna zbiórka pieniędzy z inicjatywy księdza biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Będą też środki z ubezpieczenia oraz zbiórki internetowej. Koledzy proboszczowie z różnych stron Polski zapraszają mnie i tam też kwestuję na odbudowę” – powiedział ks. Dariusz Ryłko, który administruje parafią w Kasparusie.

Osoby chętne do wsparcia odbudowy malowniczego kościoła mogą wpłacać datki na specjalnie utworzone konto.

Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że w zbiórce publicznej zostało zebranych dużo pieniędzy.

„To dowód na to, że mieszkańcy również są zainteresowani tym, aby kościół dalej służył. Mam nadzieję, że za jakiś czas spotkamy się tutaj na ponownej konsekracji świątyni i wspólnej modlitwie” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl