fot. pixabay.com

Resort kultury chce wprowadzenia tzw. opłaty reprograficznej

Opłata reprograficzna nie będzie kolejnym podatkiem. Środki nie trafią do budżetu państwa, ale do artystów – wskazał resort kultury, odpowiadając na pytania i zarzuty związane z planowaną opłatą. Ma być ona elementem ustawy o statusie artysty zawodowego.

Prace nad ustawą reprograficzną trwają w resorcie kultury od dłuższego czasu. W jej ramach powołany zostanie Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych. Ma on być w części finansowany ze środków opłaty reprograficznej, która zostanie nałożona na urządzenia i nośniki do kopiowania. Opłata ma zostać nałożona m. in. na tablety i smartfony. Producenci sprzętu alarmują, że spowoduje to podwyżki cen.

Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury, wskazała na antenie TV Trwam, że z analiz funkcjonowania podobnych przepisów w innych krajach wynika, iż nie prowadzą one do wzrostu cen sprzętu elektronicznego.

– Dopłata jest ściągana od producentów. Generalnie uważa się, że koszt wytworzenia danego urządzenia elektronicznego wynosi około 30-40 proc. jego ostatecznej ceny. Reszta jest marżą, którą producent dzieli się z pośrednikami, hurtownikami, handlowcami, itd., ale jednak ta marża jest bardzo wysoka. My proponujemy, żeby bardzo drobny ułamek, zaledwie kilka procent, był odstępowany na potrzeby artystów – powiedziała Wanda Zwinogrodzka.

Sama opłata miałaby wynieść między 1 a 6 procentami. Zgodnie z przepisami, od 45-50 proc. wpływów z tego tytułu miałoby zasilać Fundusz Wsparcia Artystów.

Fundusz ma być także w części finansowany dopłatami rządowymi. Jak tłumaczył resort kultury, jest to odpowiedź na potrzeby artystów, którzy ze względu na swój status często nie uzyskują regularnych dochodów z działalności.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl