Prokuratura zajęła się obrazoburczą grafiką

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. obrazy uczuć religijnych w związku z ilustracją dodatku do „Gazety Wyborczej”. Chodzi o grudniowy magazyn „Wysokie Obcasy”, który ukazał się tuż przed Bożym Narodzeniem. Umieszczono w nim grafikę, na której Matka Boża ma maseczkę z błyskawicą – symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz czarną parasolkę, która była symbolem demonstracji dotyczących tzw. przepisów aborcyjnych.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza teraz, czy publikacja nie narusza art. 196 Kodeksu karnego.

Medioznawca i religioznawca dr. hab. Hanna Karp ocenia, że decyzja o wszczęciu dochodzenia budzi nadzieję na odpowiednie orzeczenie w tego typu sprawach.

– Od kilku lat mamy do czynienia z tego typu naruszeniem prawa – obrazą uczuć religijnych Polaków. Właściwie można by mieć wrażenie, że jest to rzecz, która dotychczas była cały czas ignorowana przez organa sądowe. Decyzja o wszczęciu dochodzenia budzi nadzieję, że nareszcie zapadnie odpowiednie orzeczenie w tej sprawie – mówi dr hab. Hanna Karp.

Medioznawca akcentuje, że w „Gazecie Wyborczej” możemy stale odnajdywać zaczepki, które mają znamiona przemocy symbolicznej.

RIRM

drukuj