Ministerstwo Kultury będzie współprowadzić Muzeum im. Rodziny Ulmów

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od dziś będzie współprowadzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W uroczystym podpisaniu umowy weźmie udział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Muzeum w Markowej zostało otwarte w marcu 2016 roku. Ma na celu upamiętnienie Polaków, którzy ratowali Żydów w trakcie niemieckiej okupacji, narażając tym samym życie swoje i swoich rodzin. Dotąd placówkę im. Rodziny Ulmów zwiedziło ponad 50 tys. osób z kraju i zagranicy.

Dziś muzeum pod swoje skrzydła bierze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w oficjalnym podpisaniu umowy współprowadzenia obiektu weźmie udział wicepremier, a także szef resortu, prof. Piotr Gliński.

Polaków ratujących Żydów w trakcie niemieckiej okupacji upamiętnia także Kaplica Pamięci mieszcząca się w świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Jest to unikalny w skali międzynarodowej pomnik, powstały z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia swego i swej rodziny ratowali drugiego człowieka. Inicjatorem oraz patronem tego dzieła jest Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR – założyciel i Dyrektor Radia Maryja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj