fot. PAP/Marcin Obara

P. Gliński do stypendystów „Gaude Polonia”: Wzbogacacie nasz potencjał kulturowy

Państwo wzbogacacie nasz potencjał kulturowy – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński do stypendystów XVII edycji programu stypendialnego MKiDN „Gaude Polonia”.

W poniedziałek w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie 51 stypendystów XVII edycji programu stypendialnego MKiDN „Gaude Polonia”, w tym 42 z Ukrainy, 7 z Białorusi, po jednym z Gruzji i Rosji, odbierze z rąk wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego dyplomy.

„Cieszymy się, że możemy kolejny raz wręczać te stypendia. to jest wyraz, w jakimś sensie naszego wspólnego interesu, mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, powinniśmy się wspierać. Mamy bardzo wiele elementów, które nas łączą, polskie państwo jest bardzo zainteresowane tym, żeby ta wymiana kulturowa była realizowana, kontynuowana” – powiedział Gliński.

„Państwo wzbogacacie nasz potencjał kulturowy, w ten sposób, że przez pół roku co najmniej, a mam nadzieję, że niektóre osoby być może dłużej, będziecie mieli bezpośredni kontakt z naszymi instytucjami, z naszymi zasobami kulturowymi i dzięki temu ta współpraca środkowo-europejska będzie się rozwijała” – dodał wicepremier, zwracając się do stypendystów.

„Gaude Polonia” to program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który powołano do życia w 2003 r. Jest przeznaczony dla młodych twórców z Europy Środkowo-Wschodniej (do 40. roku życia, w wyjątkowych sytuacjach do 45.), a w pierwszej kolejności dla artystów z Białorusi i Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj