[TYLKO U NAS] Sen. Kraska: PiS nie pozwoli na to, by grupka zbuntowanych sędziów blokowała funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości

Myślę, że PiS nie pozwoli na to, by grupka zbuntowanych sędziów blokowała funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Ta reforma już trwa. Jest przeprowadzana. Teraz wprowadzamy ją jedynie w życie – powiedział w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja senator PiS Waldemar Kraska.

Reforma sądownictwa oraz referendum konstytucyjne zaproponowane przez prezydenta będą głównymi punktami wtorkowego posiedzenia Senatu – powiedział Waldemar Kraska.

Reforma wymiaru sprawiedliwości jest kontynuacją procesu zapoczątkowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Jesteśmy bardzo konsekwentni. Myślę, że PiS nie pozwoli na to, by grupka zbuntowanych sędziów blokowała funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Ta reforma już trwa. Jest przeprowadzana. Teraz wprowadzamy ją jedynie w życie – zaznaczył senator PiS.

Główna zmiana w projekcie służy umożliwieniu szybszego doprowadzenia do powołania I Prezesa Sądu Najwyższego – dodał.

Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego będzie mogło wybrać i przedstawić prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN. Myślę więc, że ta ustawa będzie umożliwiała, że ten wybór zostanie dość szybko dokonany – powiedział gość Radia Maryja.

Ta zmiana w ustawie budzi wiele emocji, zwłaszcza u byłej już I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która dalej uważa się za I Prezes – zwrócił uwagę polityk.

Aby być I Prezesem Sądu Najwyższego, trzeba być czynnym sędzią. Pani Małgorzata Gersdorf jest w stanie spoczynku, więc wiemy, że nie może już podejmować żadnych czynności w imieniu Sądu Najwyższego – powiedział Waldemar Kraska.

Dziwi mnie postępowanie opozycji. Jeżeli ona twierdzi, że ta ustawa jest niezgodna z konstytucją, to przecież mieli czas, ażeby złożyć takowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego – jako jedynego organu, który może o takiej niekonstytucyjności orzec – dodał.

Musimy mieć świadomość, że w Polsce rządzi legalnie wybrana władza, legalnie wybrany Sejm i Senat.

To my decydujemy – zgodnie z wolą naszego suwerena – o tym, jakie ustawy zostaną przegłosowane. Mam nadzieję, że w Senacie będzie dyskusja dość merytoryczna. Marszałek Senatu zapowiedział, że będzie starał się nie ograniczać dyskusji, aby wszystkie strony tego sporu mogły wyjaśnić swoje racje. Potem będzie głosowanie, które określi, w jakim kształcie przyjąć tę ustawę – zaznaczył Waldemar Kraska.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem senatora Waldemara Kraski można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl