fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: W reformie sądownictwa kluczowym projektem jest projekt prezydencki noweli ustawy o SN

Dla mnie kluczowym projektem dotyczącym zmian w sądownictwie jest projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym złożony przez prezydenta Andrzeja Duda – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej premier pytany był, czy poza propozycjami zawartymi w projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, złożonym przez prezydenta, zostaną wprowadzone jakieś inne zmiany w wymiarze sprawiedliwości i czy jest porozumienie z Komisją Europejską co do kształtu reform.

Jak mówił, porozumienie z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy nie zostało jeszcze osiągnięte i trwają nad nim intensywne prace. [czytaj więcej]

Zaznaczył, że projekty dotyczące zmian w wymiarze sprawiedliwości będą w najbliższym czasie procedowane w parlamencie.

„Dla mnie takim projektem pierwszym, kluczowym, który wpłynął tutaj, jest projekt pana prezydenta Andrzeja Dudy” – podkreślił.

W czwartek Sejm zajmie się pięcioma projektami ustaw: prezydenckim, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, autorstwa Solidarnej Polski i dwoma złożonymi przez opozycję, zakładającymi m.in. likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Projekt prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada – oprócz likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – że sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W Sądzie Najwyższym miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem m.in. prezesów izb Sądu Najwyższego, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Zmiany dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mają związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 14 lipca 2021 roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej postawiła pod koniec października 2021 roku warunek, by w polskim Krajowym Planie Odbudowy znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan Komisji Europejskiej w ubiegłym roku, jednak, jak dotąd, nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro. Z Krajowego Planu Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

PAP

drukuj