fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Od 2015 r. zmniejszyliśmy lukę VAT o połowę

Od 2015 r. zmniejszyliśmy lukę VAT o połowę. To nie jest zmiana statystyczna, tylko prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa – oświadczył dziś premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w dzisiejszym wpisie na Facebooku podkreślił, że są to realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach.

„Bez nich program 500 plus, program 300 plus, trzynasta emerytura, program maluch plus czy wzrost wydatków na pomoc osobom niepełnosprawnym nie byłyby możliwe” – wskazał premier.

W sobotę na antenie TVN24 w cyklu „Superwizjer” wyemitowano program „Kłamstwo VAT-owskie” o tzw. przestępcach podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT.

„W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach VAT-owskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty. Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat” – napisano na portalu TVN24.

Do programu TVN24 odniósł się na Facebooku premier Morawiecki, który napisał, że „twórcy najnowszego wydania >>Superwizjera<< w telewizji TVN24 podjęli tyleż brawurową, co totalnie zafałszowaną próbę zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy”.

„Brawurową przede wszystkim w zakresie tego, jak autorzy rozmijają się z faktami, jak oszczędnie nimi dysponują i jak w ten sposób tworzą fałszywy obraz rzeczywistości” – napisał szef rządu.

Wskazał też, że tylko w okresie 2016-2019 wpływy z poszczególnych podatków wzrastały następująco: wpływy z VAT o 47 proc., z PIT o 46,7 proc., z CIT o 54,7 proc.

Do wpisu dołączona była plansza obrazująca zmniejszenie luki VAT od 2015 r. (24,3 proc.) do 2019 r. (12 proc.), czyli o połowę. Na drugiej planszy zobrazowano wzrost przychodów z VAT od 2015 r. (123,1 mld zł) do 2020 r. (184,6 mld zł) – wzrost także o 50 procent.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl