fot. PAP/Radek Pietruszka

Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Premier RP: Każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie

Pod przewodnictwem premierów Polski i Litwy w Warszawie odbyły się dziś polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. W ich ramach znalazły się spotkanie Mateusza Morawieckiego i Ingridy Šimonyte oraz delegacji, a także sesja plenarna. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w regionie.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Wskazał, że Białoruś testuje szczelność naszych granic i próbuje wywołać kryzys migracyjny, a towarzyszą temu inwazja dezinformacji, fake newsów i ataki cybernetyczne.

To są akty agresji, które jeszcze mocniej nas jednoczą. Dziś bardzo wiele o tym rozmawialiśmy, także o środkach, które razem powinniśmy przedsięwziąć i które są niezbędne do tego, żeby obronić się przed wrogimi działaniami ze Wschodu. Każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie. Jestem przekonany, że te konsultacje międzyrządowe, dzisiaj polsko-litewskie, do takiej konsolidacji doprowadziły. Polska jako jedno z pierwszych państw przekazało w ramach wewnątrzwspólnotowej współpracy nie tylko wyrazy poparcia Litwie, ale także realną pomoc materialną, ludzką – dodał szef państwa polskiego.

Litewska premier oceniła, że w sytuacji kryzysu migracyjnego pomoc i współpraca ze strony Polski jest nieoceniona.

Podczas spotkania premierzy Polski i Litwy przyjęli deklarację dotyczącą współpracy dwustronnej. Uzgodnili też szereg działań integrujących nasze stanowiska w obszarach dotyczących energetyki, klimatu, kultury, nauki i edukacji.

 

RIRM

drukuj