fot. PAP/EPA

Hiszpania: Demonstracja policjantów i żandarmów przed siedzibą MSW

Około 5 tys. policjantów i żandarmów domagało się w piątek w Madrycie przed siedzibą MSW Hiszpanii poprawy warunków pracy oraz podwyżek. Był to jeden z największych protestów funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa od wybuchu w kraju pandemii COVID-19 w marcu 2020 roku.

Organizatorzy demonstracji, w której brali udział głównie funkcjonariusze policji krajowej (Policia Nacional), a także żandarmerii (Guardia Civil), wskazywali w rozmowach z dziennikarzami na swą dużą rolę w walce z pandemią m.in. poprzez egzekwowanie przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych.

Szef policyjnego związku zawodowego Jusapol Miguel Gomez poinformował, że głównym postulatem piątkowego protestu jest podniesienie płac funkcjonariuszy policji krajowej i żandarmerii o 15-25 proc.

“Chcemy konkretów!”, “Męczą nas obietnice!”, “Nie dla dyskryminacji!” – widniało na transparentach, z którymi pojawili się przed gmachem MSW demonstranci.

Od 2017 roku związki zawodowe pracowników służb bezpieczeństwa Hiszpanii systematycznie domagają się zrównania pensji pracowników Policia Nacional i żandarmerii z zarobkami funkcjonariuszy regionalnych formacji policyjnych. Niezadowolenie z obecnej sytuacji wyrażano licznymi i organizowanymi regularnie w różnych miastach kraju wiecami.

Intensywność policyjnych protestów osłabła po marcu 2020 roku, kiedy w Hiszpanii pojawiła się pandemia COVID-19. Związki zawodowe reprezentujące pracowników służb bezpieczeństwa regularnie kierowały jednak do gabinetu premiera Pedra Sancheza żądanie zrównania płac wszystkich formacji policyjnych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl