fot. PAP/Marcin Gadomski

Szefowa MSWiA w Słupsku: Będziecie i jesteście oceniani przede wszystkim przez obywateli

Będziecie i jesteście oceniani przede wszystkim przez obywateli – mówiła w poniedziałek do słuchaczy słupskiej Szkoły Policji minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek podczas obchodów Święta Policji.

Elżbieta Witek, zwracając się do funkcjonariuszy kształcących się w szkole policyjnej w Słupsku, mówiła, by pamiętali o tym, że „od tego, jak skorzystacie z tego, czego tutaj się uczycie, z tych doświadczeń, które tutaj nabieracie, taka będzie szła opinia o całej ponad 100-tysięcznej formacji”.

Zwróciła uwagę na to, że chociaż policjanci będą poddani ocenie przez przełożonych, to zaznaczyła, że „będziecie i jesteście oceniani przede wszystkim przez obywateli”.

„Bo to właśnie wy będziecie mieli największy i najczęstszy kontakt z obywatelem. Dlatego chciałabym, abyście do tej swojej służby, do tej misji podeszli w sposób niezwykle odpowiedzialny” – mówiła Elżbieta Witek.

Jak oceniła Elżbieta Witek, noszenie munduru policjanta to zaszczyt, ale także zobowiązanie i ogromna odpowiedzialność.

„Ci, którzy będą rozpoczynać w tym roku pracę w policji, są tymi, którzy będą mogli powiedzieć, że rozpoczęli ją w stulecie powstania polskiej policji państwowej. To są historyczne chwile” – dodała.

Szefowa MSWiA przypomniała, że „w 1919 r. odradzające się państwo polskie uznało bezpieczeństwo za filar (państwowości). I my dziś kontynuujemy tę myśl. (…) Wy, jako policjantki i policjanci, cała formacja (…) jesteście jej niezwykle ważnym elementem. Od tego, jak będziecie przygotowani, jak będziecie wyszkoleni, od tego zależy, jak będziecie w praktyce pełnili swoją służbę”.

Obecny na uroczystości zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Kamil Bracha dodał, że „bezpieczeństwo jest dziś mierzalne poprzez różnego rodzaju badanie opinii społecznej, poprzez sondaże. (…) Podczas ostatnich badań 75 proc. Polaków (zadeklarowało, że) darzy zaufaniem polską policję, 89 proc. Polaków uważa Polskę za kraj bezpieczny, a 98 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. (…) To wasza zasługa. Ta szkoła jest sercem służby prewencyjnej” – powiedział Kamil Bracha, dziękując kadrze dydaktycznej słupskiej szkoły oraz policjantom.

Podkreślił, że wyszkolenie jest bardzo ważne, ale równie ważna jest „psychiczna odporność”. Zwrócił uwagę, że gdy sam 25 lat temu zaczynał służbę „w policji nie było telefonów komórkowych, nagrywania na każdym kroku interwencji, działań policyjnych, nie było profili społecznościowych, na których umieszczano by te filmiki i tych komentarzy negatywnych”. Dlatego, jak powiedział, „trzeba być bardzo odpornym psychicznie na tego typu rzeczy”.

Dodał, że w uroczystości uczestniczy pododdział, który przez miesiąc będzie się szkolił w Słupsku, a następnie wyjedzie na misję zagraniczną do Kosowa. Natomiast komendant Szkoły Policji w Słupsku inspektor Jacek Gil zaznaczył, że kierowana przez niego szkoła jest jedyną placówką szkoleniową polskiej policji, która przygotowuje polską jednostkę specjalną do „bardzo trudnej” misji na Bałkanach.

Podczas uroczystości święta policji w Słupsku minister Elżbieta Witek odniosła się do incydentów, do których doszło na sobotnim Marszu Równości w Białymstoku. Szefowa MSWiA zapewniła, że „nie ma, nie było i nie będzie zgody, aby atakować kogokolwiek bez względu na to, jakie ma poglądy, czy jakie ma przekonanie. Wszyscy obywatele mają się w Polsce czuć bezpiecznie” – podkreśliła.

Zaznaczyła też, że wszyscy Ci, którzy próbują atakować innych, spotkają się z surowymi konsekwencjami. Zwróciła uwagę, że „policja jest od tego, żeby zapewniać ład, porządek i bezpieczeństwo; i to policja czyni i ma to czynić z całą stanowczością” – dodała minister.

Jej zdaniem, policja „działała dobrze” podczas zajść na Marszu Równości.

„Policja zabezpieczać ma wszystkie manifestacje, które są legalne i które są zgłaszane. I tak właśnie robiła w Białymstoku” – wskazała.

„Nie będzie mojej zgody jako ministra SWiA na to, żeby atakować policjantów. Atak na mundur, na policjanta jest atakiem na państwo polskie, nie ma na to mojej zgody” – oświadczyła Witek.

Wyraziła też oczekiwanie, że wszyscy, którzy dokonali Białymstoku przestępstw atakując innych, odpowiedzą zarówno z Kodeksu karnego, jak i Kodeksu wykroczeń.

„Wszyscy, którzy złamali prawo, będą doprowadzeni do posterunków policji, będą kierowane przeciwko nim akty oskarżenia i będą surowo ukarani” – zapewniła.

Podczas uroczystości w Słupsku Witek i Bracha wręczyli medale złote, srebrne i brązowe za długoletnią służbę, odznaki złotą i brązowe Zasłużony policjant, awanse dla blisko 30 policjantów oraz wyróżnienia za wzorową postawę.

Dwudniowe obchody policyjnego święta zakończył w poniedziałek pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej dolnośląskiego garnizonu policji przed głównym budynkiem dydaktycznym szkoły. Placówka tego dnia była udostępniona zwiedzającym, w tym osobom, które są zainteresowane służbą w policji. W niedzielę z pełnym ceremoniałem policyjnym odprawiona została Msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl