Prezydent Andrzej Duda w Bułgarii spotkał się z miejscową Polonią

Do spotkania z Polakami mieszkającymi w tym kraju doszło w polskiej ambasadzie w Sofii. Prezydent przyznał na nim odznaczenia państwowe za zasługi dla Ojczyzny. Wizyta głowy państwa odbywa się w ramach przygotowań do lipcowego szczytu NATO.

Prezydent z władzami Bułgarii będzie rozmawiał o współpracy wojskowej, kryzysie imigracyjnym, konflikcie na Ukrainie, bezpieczeństwie w regionie Morza Czarnego oraz o kwestiach związanych z energetyką.

Na spotkaniu z Polonią prezydent Andrzej Duda podkreślił i podziękował za wielki wkład naszych rodaków w krzewienie polskości na świecie.

 – To podziękowanie dla wszystkich, którzy sami, na co dzień w swoim życiu po za sprawami zawodowymi angażują się także w kwestie związane z polską kulturą. Z jej promowaniem, podtrzymywaniem, z tym żeby dzieci, młodzież polska, ta która tutaj w Bułgarii mieszka, wychowuje się, a często już tutaj się urodziła nie zapomniała o swojej Ojczyźnie. Utrzymywała się w tradycji, w kulturze, w polskim języku, a więc krótko mówiąc w polskości. Ogromnie jestem za to wszystko wdzięczny, bo wiem, że dobrze funkcjonują szkolne punkty konsultacyjne. Wiem, ze dobrze działa szkółka niedzielna polonijna – mówił prezydent Polski.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił Polonię o swojej pamięci.

Wszędzie, gdzie jestem staram się odbyć takie spotkanie jak z państwem. Bardzo leży mi to na sercu, bo uważam, że budowanie takiego głębokiego poczucia wspólnoty nas wszystkich Polaków i w kraju i po za granicami jest niezwykle istotne. W związku z tym także apelowanie, mobilizowaniem do państwa i docenianie tej pracy, którą wykonujecie. W kancelarii prezydenta zostało przeze mnie utworzone Biuro ds. Kontaktów z Polakami za granicą. Chciałbym, żebyście państwo byli z nami w kontakcie w swoich codziennych sprawach, także tych organizacyjnych, także w tych elementach, które tutaj właśnie w Bułgarii dla polskiej kultury robicie – podkreślał Andrzej Duda.

W poniedziałek polskiego prezydenta oficjalnie powita prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew.  Przywódcy przeprowadzą rozmowę sam na sam, a następnie pod przewodnictwem szefów państw spotkają się delegacje obu krajów.

Prezydent Duda otrzyma najwyższe bułgarskie odznaczenie, order Stara Płanina ze wstęgą. Szef polskiego państwa spotka się także z premierem Bojko Borysowem i przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cecką Caczewą.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl