fot. PAP/Mateusz Marek

Uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego

Prezydent RP wraz z małżonką oddali hołd powstańcom z getta warszawskiego. Walczyli bohatersko do samego końca – powiedział Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami.

Prezydent wraz z Pierwszą Damą wzięli udział w uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, upamiętniających 78. rocznice wybuchu powstania w warszawskim getcie. Para prezydencka złożyła wieniec i w chwili zadumy oddała cześć walczącym o wolność Żydom.

Prezydent Andrzej Duda po ceremonii przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że powstanie to było pierwszym powstaniem miejskim w czasie II wojny światowej. Jak mówił prezydent, powstańcy nie mieli prawa do kapitulacji, nie mogli się poddać lub liczyć na to, że zostaną potraktowani jak jeńcy wojenni.

– Oni wiedzieli o tym, że poddanie się hitlerowskim Niemcom oznacza dla nich śmierć. Wybrali śmierć z bronią w ręku. Nie godzili się na śmierć w obozach koncentracyjnych i w komorach gazowych. Chcieli walczyć do samego końca. To bardzo ważny dzień, ponieważ to pierwsze powstanie tutaj w Warszawie w czasie II wojny światowej oraz w całej okupowanej Europie i na świecie. To także powstanie, które poprzedziło późniejsze Powstanie Warszawskie w 1944 roku – powstanie, w którym także brali udział wcześniejsi uczestnicy powstania w getcie warszawskim – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W południe w Warszawie zawyły syreny alarmowe, a mieszkańcy w chwili ciszy oddali hołd powstańcom.

Powstanie, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie, wybuchło 19 kwietnia 1943 r.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj