Prezydent Duda przybył do Monachium na Konferencję Bezpieczeństwa

Prezydent Polski Andrzej Duda przybył w piątek do Monachium, gdzie weźmie udział w 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wizytę rozpocznie od udziału w panelu dyskusyjnym nt. kondycji Zachodu; odbędzie także szereg spotkań dwustronnych.

W piątkowym panelu dyskusyjnym oprócz polskiego prezydenta będą uczestniczyli także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, senator USA John McCain, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson i szef dyplomacji Holandii Bert Koenders.

„Prezydent będzie mówił o dwóch warunkach siły Zachodu: jedności i rządach słuchających obywateli” – informował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Według niego Andrzej Duda będzie przekonywał, że każde pęknięcie jest niekorzystne dla wspólnoty zachodniej, dlatego podważanie więzi atlantyckiej jest błędem.

Dziś prezydent Polski spotka się z senatorem McCainem, prezydentem Słowenii Borutem Pahorem i prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Na sobotę zaplanowano rozmowy dwustronne polskiego prezydenta z prezydentami: Bułgarii – Rumenem Radewem i Ukrainy – Poroszenką.

W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa biorą udział także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MSZ w ramach konferencji ma rozmawiać m.in. o przyszłości Europy i odbyć serię spotkań bilateralnych. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że Macierewicz będzie uczestniczył w panelach dyskusyjnych na temat bezpieczeństwa europejskiego w kontekście konfliktu na Ukrainie; ma spotkać się z ministrami obrony Armenii i Szwajcarii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl