fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda: Obchodzimy dzisiaj pamięć tamtego dramatycznego wydarzenia, które położyło się cieniem na całych latach 80.

Obchodzimy dzisiaj pamięć tamtego dramatycznego wydarzenia, które położyło się cieniem na całych latach 80., które cofnęło nas na pewno w państwowym rozwoju, bo gdyby „Solidarność” mogła wtedy zwyciężyć, gdyby dalej mogła prowadzić proces zmian Rzeczypospolitej, to wiele trudnych dla nas momentów dziejowych pewnie by się nie zdarzyło. To zostało brutalnie przerwane – powiedział prezydent Andrzej Duda.

13 dzień grudnia 1981 r. – jak przypomniał – (…) to rocznica wywołania wojny jaruzelsko-polskiej, wypowiedzenia wojny przez Wojciecha Jaruzelskiego i komunistyczny reżim całej reszcie polskiego społeczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek odznaczenia państwowe. W przemówieniu przypomniał, że przed 1981 r. społeczeństwo zgłaszało wobec komunistycznej władzy postulaty socjalne, ale też wolnościowe.

– Tej wolności zwykłej dnia codziennego, żądano prawdy, uczciwości w życiu publicznych, tego wszystkiego, czego przecież do dzisiaj ludzie tak bardzo pragną o czym mówi się, że albo państwo jest uczciwe, albo bez tego nie jest uczciwe. Obchodzimy dzisiaj pamięć tamtego dramatycznego wydarzenia, które położyło się cieniem na całych latach 80., które cofnęło nas na pewno w państwowym rozwoju, bo gdyby „Solidarność” mogła wtedy zwyciężyć, gdyby dalej mogła prowadzić proces zmian Rzeczypospolitej, to wiele trudnych dla nas momentów dziejowych pewnie by się nie zdarzyło. To zostało brutalnie przerwane – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się też dzisiaj z Krystyną Barchańską, matką niespełna 17-letniego Emila Barchańskiego, zamordowanego w 1982 r., który był najmłodszą ofiarą stanu wojennego [zobacz więcej].

Dziś mija 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Od rana 13 grudnia 1981 r. nadawano wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który poinformował o ukonstytuowaniu się WRON i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń [zobacz więcej].

RIRM

drukuj