fot. PAP/Mateusz Marek

Wicepremier P. Gliński we Francji: Wystawa w Lens niesie polskość

„Kultura i sztuka niesie państwo. Wystawa w Lens jest creme de la creme polskiej sztuki i niesie polskość” – powiedział w piątek wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w Muzeum Louvre-Lens we Francji, zwiedzając wystawę „Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu”.

„Relacje polsko-francuskie na poziomie kultury są bardzo dobre. Spotykam się z francuskim ministrem kultury. Naród polski i francuski wiele łączy” – podkreślał wicepremier.

Według prof. Glińskiego „wystawa >>Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu<< jest fantastyczna. Dzieła zostały świetnie dobrane i pokazują ducha narodu, który w skutek zaborów przestał istnieć na mapach Europy”.

„Dzięki sztuce przetrwał wówczas duch narodu i nasza tożsamość, ale prawda ta jest aktualna również dzisiaj. Sztuka niesie państwo. (…) Wychowałem się na Grottgerze, ale bliskie mi są dzieła Wyspiańskiego, Fałata, Matejki, które tutaj opowiadają historię naszego kraju” – podkreślał minister.

„Wystawa w Louvre-Lens – będąca szczególnym, choć jednym z wielu wielkich wydarzeń kulturalnych organizowanych w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – pokazuje najlepsze elementy polskości w miejscu, gdzie po I wojnie światowej przyjechało 300 tys. polskiej emigracji górniczej. Nasza Polonia budowała tę społeczność i to widać również w sztuce” – oświadczył prof. Piotr Gliński.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką włożyli kuratorzy tej wystawy. Planujemy przenieść ją do Polski i pokazywać w naszym kraju” – zapowiedział.

Wystawę „Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu” obejrzało do tej pory około 40 tys. osób. Cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem ze strony zwiedzających ekspozycje w Louvre-Lens.

PAP

drukuj