fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Prezydent A. Duda: Program „Moja woda” to dofinansowanie do 85 proc. kosztów na małą retencję

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w inauguracji programu „Moja woda” w Sulejówku. Przemawiając w tamtejszym Parku Glinianki, prezydent powiedział, że program ma rozwinąć małą retencję wody i służyć zabezpieczeniu rolnictwa przed suszą. Chcielibyśmy, by stan retencjonowania wody opadowej w kraju wzrósł z obecnych 6,5 proc. do 15 proc. w ciągu 10 lat – powiedział prezydent.  

Jak podkreślił, każdy może się do tego przyczynić. Prezydent zachęcał Polaków do zastępowania trawników przy domach tzw. kwietnymi łąkami i wskazał na potrzebę budowy oczek wodnych i zbiorników podziemnych.

Wielu moich rodaków już dzisiaj takie działania prowadzi. Bardzo wiele mamy właśnie takich oczek wodnych w całej Polsce. Chciałbym, aby przy każdym domu takie oczko było, nie tylko domu jednorodzinnym, ale także i domach wielorodzinnych, żeby jak najwięcej małych zbiorników wodnych powstawało. Program „Moja woda” jest program dofinansowania tego typu inwestycji. W tym programie będzie dofinansowanie do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł; będzie można z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska uzyskać. Zachęcam wszystkich do tego, żeby tworzyć przy swoich domach kwietne łąki, tworzyć oczka wodne, bo jest to bardzo pożyteczne – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczy 100 mln zł. Program „Moja woda” ma być realizowany od 1 lipca.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl