fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] M. Warchoł o wprowadzeniu tzw. kradzieży szczególnie zuchwałej: To nasz kolejny krok w celu ochrony polskich firm

To jest nasz kolejny krok w celu ochrony polskich, rodzimych firm, często małych osiedlowych sklepów, które w wyniku pandemii są szczególnie narażone na skutki kryzysu, a do tego dochodzą owe zuchwałe kradzieże – mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Odniósł się w ten sposób do propozycji wprowadzenia do Kodeksu karnego tzw. kradzieży szczególnie zuchwałej.

W projekcie tzw. tarczy antykryzysowej pojawiła się zmiana, która wprowadziłaby do Kodeksu karnego nowy rodzaj czynu zabronionego – kradzież szczególnie zuchwałą, za którą groziłoby do 8 lat więzienia – poinformował we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Zmiana ta, jak wiele innych przepisów zawartych w tej i w poprzednich wersjach ustawy antykryzysowej, jest podyktowana chęcią pomocy przedsiębiorcom, którym brakuje narzędzi do efektywnej walki z zawodowymi złodziejami sklepowymi. To jest nasz kolejny krok w celu ochrony polskich, rodzimych firm, często małych osiedlowych sklepów, które w wyniku pandemii są szczególnie narażone na skutki kryzysu, a do tego dochodzą owe zuchwałe kradzieże – wyjaśnił Marcin Warchoł.

Wiceminister sprawiedliwości podkreślił, że nowe rozwiązanie będzie chroniło mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa przed kradzieżami towarów.

– Każda z tarcz ma chronić przedsiębiorców. Są mikropożyczki, jest postojowe. To są ogromne pieniądze – prawie 400 mld złotych – wypłacane przedsiębiorcom. Ale oprócz żywej gotówki trzeba ich chronić przed utratą tego, w co już zainwestowali – przed utratą towarów, którymi handlują. (…) Przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji mówią o tym, że te przepisy zmniejszą liczbę kradzieży i to jest dla nas najlepsza informacja, która pokazuje, że zaproponowaliśmy słuszne rozwiązania – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Proponowany jest zapis do art. 115 Kodeksu karnego, który określi kradzież szczególnie zuchwałą jako „kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem”.

– Bezczelne zachowania wynikające z poczucia bezkarności, nacechowane lekceważącą lub wyzywającą postawą wobec właściciela rzeczy, sprzedawcy, sklepikarza. Tego typu poczucie bezkarności i lekceważenie w tym momencie norm prawnych i moralnych absolutnie powinno zasługiwać na naganę – wskazał wiceminister sprawiedliwości.

– Działanie w czasie klęsk żywiołowych lub w innych wypadkach siły wyższej, jeśli ktoś okrada sklepikarzy, którzy ledwo wiążą koniec z koniec, są zadłużeni po uszy i wykorzystuje fakt, że wszyscy w sklepie są zamaskowani (…) – tego typu działania zasługują na szczególne potraktowanie – dodał.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl